Łysienie – z łaciny alopecia. Jest to częściowa lub całkowita utrata włosów, spowodowana zamieraniem wytwarzania włosa w mieszku włosowym.

Codziennie tracimy od 50 do nawet 100 włosów, a mamy ich na głowie około 150 tysięcy, codzienna ich utrata jest całkowicie normalnym i zdrowym zjawiskiem.
Tak działa cykl życia włosa; najpierw włos rośnie kilka lat, później następuje faza przejściowa czyli rozluźnienie mieszka włosowego, łodyga włosa odrywa się od korzenia, gdy faza przejściowa się zakończy – włos wypada.
Kolejną fazą jest faza spoczynku i trwa około sześciu tygodni, natomiast ostatnią fazą jest powstawanie nowego włosa i rośnie on około 1cm na miesiąc.
Cykl ten powtarza się w kółko, o ile nie występują żadne zaburzenia.
W przypadku włosów zdrowych około 90% z nich jest w fazie wzrostu, pozostałe 10% jest w fazie spoczynku.

Jeśli jednak zauważymy, że wypadających włosów przybyło w krótkim czasie, należy szukać przyczyny ich zwiększonej utraty. Włosy odżywiają się poprzez naczynia krwionośne a ich nadmierne wypadanie świadczy o problemach zdrowotnych.

Część osób borykających się z tym problemem odziedziczyło ją po rodzicach, szczególnie dotyczy to mężczyzn, jednak nie zawsze jest to prawidłowa diagnoza. Dlatego warto zrobić podstawowe badania i udać się lekarza, który przeprowadzi wywiad, dzięki któremu będzie mógł ustalić przyczynę łysienia, jak i umiejętnie ją spowolnić lub nawet zatrzymać.
Specjalistą w tej dziedzinie jest lekarz trycholog.

Przyczyny łysienia

Przyczyn łysienia może być bardzo wiele, należą do nich:
– przewlekły stres
– zapalenia skóry
– nadmierny łojotok
– łupież
– infekcje grzybicze,
– niezdrowa dieta
– niedobór witamin lub minerałów
– obciążenie genetyczne

Używki wzmagają i przyspieszają łysienie. Tak więc należy zrezygnować z nikotyny, alkoholu i kofeiny.

W przypadku kobiet dodatkowo przyczynami łysienia mogą być zaburzenia pracy tarczycy lub wahania hormonów, które spowodowane są ciążą, karmieniem piersią lub menopauzą. Łysienie spowodowane ciążą wynika z nagłego wzrostu poziomu estrogenu, który po ciąży gwałtownie spada. Następuje wtedy wzmożone wypadanie włosów. W czasie około 6 miesięcy od porodu, wszystko powinno wracać do normy.
Jednak zdarza się także, że lekarz nie znajduje przyczyny łysienia.

Pierwsze objawy łysienia

Wielu mężczyzn miewa problem z pogodzeniem się z początkami łysienia. Niektórzy z nich zauważają pierwsze objawy już po 25 roku życia, przyjmuje się, że w grupie wiekowej 25-45 lat, co trzeci mężczyzna boryka się z utratą włosów.
U mężczyzn najczęściej pierwszymi objawami łysienia jest powstawanie zakoli, które z czasem się pogłębiają, włosy na całej głowie stają się cieńsze i zaczynają powstawać prześwity. U kobiet natomiast częściej dochodzi do łysienia plackowatego.

Rodzaje łysienia

Najczęściej spotykanymi rodzajami łysienia są; łysienie androgenowe, plackowate, telogenowe, poporodowe, okresowe, dziedziczne i w następstwie leczenia (np. chemioterapia).
Innymi rodzajami są;
– łysienie bliznowaciejące
– łysienie pospolite
– łysienie neurotyczne
– łysienie wężykowate
– łysienie neurotyczne
– łysienie dynamiczne
– łysienie dysfuzyjne
– łysienie anagenowe
– łysienie plackowate rzekome
– łysienie rozlane
– łysienie u dzieci

Jak radzić sobie z łysieniem?

Często zdarza się, że łysienie jest przyczyną ogromnych kompleksów u ludzi, których ten problem dotyka. Starają się zakrywać swoje niedoskonałości. W skrajnych przypadkach ciężar psychiczny jest zbyt duży i osoby takie wpadają w depresję, zamykają się domu, bojąc się spotykać z innymi ludźmi.

Najprostszym sposobem jest zakrywanie głowy czapkami, chustkami lub używanie dostępnych na rynku środków, które maskują zakola i przerzedzone włosy.
Sposoby te jednak tylko chwilowo zakrywają problem, nie eliminując go jednak. Jeśli więc nie znamy przyczyn łysienia, warto udać się do lekarza, gdyż proces ten, w wielu przypadkach można opóźnić, zatrzymać a nawet cofnąć.

Należy również spróbować ograniczyć stres i znaleźć sposób na relaks, a także dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli wypijać około 2 litrów wody dziennie.
Powinno się także zaprzestać używania kosmetyków do stylizacji włosów, ponieważ niszczą je i obciążają, podobnie jak mocne upinanie włosów, na przykład w „koński ogon”.
Warto także przyjrzeć się swojej diecie. Witaminy i minerały, które dostarczamy naszemu organizmowi wraz z pożywieniem odkrywają dużą rolę w kondycji włosów.
Witaminy i minerały potrzebne w walce z łysieniem:

– Witamina A, czyli retinol. Nie wpływa bezpośrednio na przyczynę łysienia, jednak pogłębia skutki niedoborów innych witamin.
Witamina  B2, czyli ryboflawina. Hamuje wypadanie włosów.
Witamina B3, inaczej niacyna lub witamina PP. Sprawia, że włosy odrastają mocniejsze. Stosuje się ją w ampułkach na porost włosów.
Witamina B5, czyli kwas pantotenowy. Odpowiada za lepszą kondycję włosów, przeciwdziała siwieniu, odpowiadając za pigmentację. Dodatkowo pobudza komórki łodygi włosa do wytwarzania keratyny i łagodzi stany zapalne na skórze głowy.
– B6, inaczej pirydoksyna. Bierze udział w procesie powstawania włosa.
– B7, czyli biotyna lub witamina H. Zapobiega wypadaniu i siwieniu włosów, leczy także inne schorzenia włosów, w tym łupież i łojotok skóry.
– B9, czyli kwas foliowy. Zapobiega siwieniu i wpływa na porost włosów.
– Witamina C – wpływa na lepsze wchłanianie substancji odżywczych przez cebulki włosa.
– Witamina D – współdziała z witaminą C. Stymuluje wzrost włosów, jednocześnie hamując proces łysienia. (szczególnie u mężczyzn)
– Witamina E – wspomaga krążenie krwi na skórze głowy a także chroni włosy i mieszki włosowe przed wolnymi rodnikami.
– Cynk – bierze udział w procesie produkcji keratyny, która jest budulcem włosa.
– Jod – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, w przypadku jego niedoboru w organizmie, wpływa także na pogorszony stan włosów.
– Magnez – jego niedobór prowadzi do rozdwajania się końcówek i kruszenia się włosów. Wspomaga produkcję keratyny.
– Potas – jego właściwy poziom w organizmie może chronić przed chorobami skóry głowy, jego niedobór osłabia cebulki włosa, przez co ich wypadanie może być wzmożone.
– Selen – wraz z witaminą E chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
– Żelazo – obniża skłonność włosów do wypadania, przeciwdziała ich łamliwości, regeneruje je.
– Wapń – mocniej zakorzenia cebulki włosów.

Powyższe witaminy i minerały najlepiej czerpać z pożywienia. Dobrze zbilansowana dieta powinna zaspokoić potrzeby organizmu a włosy powinny odrastać mocne i pełne blasku, o ile problem łysienia dotyczył niedoborów.
Zbilansowana dieta powinna zawierać świeże owoce i warzywa, mięso, zboża, nabiał i zdrowe tłuszcze.

Warto też zainteresować się ziołami, ponieważ wiele z nich zawiera kilka wyżej wymienionych witamin i minerałów a ich działanie na włosy jest udowodnione. Z ziół można pić napary albo robić z nich specjalne wcierki, aby pomóc włosom odzyskać moc.
Do wartych uwagi ziół należą: skrzyp polny, łopian, pokrzywa, liście i kora brzozy a także żeń-szeń.

Kolejnym sposobem na walkę z łysieniem są masaże głowy, które można wykonywać palcami lub specjalnymi masażerami.
Wbrew pozorom taki masaż, choćby podczas mycia włosów, może bardzo wiele pomóc, ponieważ oczyszcza skórę głowy z nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, pomaga usunąć martwe włosy, poprawia ukrwienie skóry głowy, przez co można spowolnić proces łysienia.

Jak prawidłowo wykonać masaż głowy?

Powinien on być wykonany opuszkami palców, aby nie zadrapać skóry głowy paznokciami. Najlepiej przed rozpoczęciem mycia włosów i dodatkowo po pierwszym płukaniu i ponownej aplikacji szamponu, wtedy gdy skóra głowy i włosy są już czyste.
Nie odrywając palców od skóry, należy delikatnie wykonywać koliste ruchy, przesuwając dłonie w taki sposób, żeby wymasować całą głowę. Ucisk można zwiększyć ale na tyle, aby nie odczuwać bólu. Masaż powinien trwać około 5 minut.
Oprócz lepiej ukrwionej i oczyszczonej skóry głowy, przy okazji się zrelaksujemy i odprężymy. Salony fryzjerskie mają w swojej ofercie takie masaże.

Oprócz przedstawionych wcześniej sposobów, można też zainwestować w kosmetyki, które oferują pomoc w walce z łysieniem. Najlepszym wyborem są dermokosmetyki, ponieważ ich działanie jest potwierdzone klinicznie.
Inną dostępną metodą, jest zagęszczanie włosów poprzez mezoterapię lub ich przeszczep.

Zanim jednak zaczniemy leczyć się samodzielnie, warto udać po pomoc do specjalisty. Po wykonaniu podstawowych badań, lekarz trycholog będzie wiedział gdzie tkwi problem i doradzi, na czym warto się skupić w walce z łysieniem.
Im wcześniej udamy się do lekarza, tym większa szansa, że łysienie da się zatrzymać a nawet odwrócić.