Nie ma jednej przyczyny przebarwień skóry. Szacuje się, że ponad połowa plam pigmentacyjnych powstaje na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.

Plamy pigmentacyjne spotykane są u osób w różnym wieku. Dotykają zarówno kobiety w ciąży, jak i młodzież, a także osoby starsze. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy nie tylko im przeciwdziałać, ale także je usunąć.

Przyczyny przebarwień skóry

Nie ma jednej przyczyny przebarwień skóry. Szacuje się, że ponad połowa plam pigmentacyjnych powstaje na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Promienia UV mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania melaniny, która rozkłada się nierównomiernie i tworzy małe, ciemne plamki na skórze.

Przebarwienia dotykają także kobiety, które są w ciąży lub mają problemy hormonalne, czy też przyjmują środki antykoncepcyjne. Plamy pigmentacyjne są wtedy rozległe i mają żółtobrunatny kolor. W czasie kilkumiesięcznej kuracji stosuje się dedykowane kosmetyki na przebarwienia, które modulują geny melanocytów.

Jak pielęgnować skórę z przebarwieniami?

Małe, ciemne plamki niekiedy znikają samoistnie. Najczęściej jednak wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Warto sięgnąć po kremy do twarzy, które mają nie tylko właściwości rozjaśniające, ale także nawilżające. Dzięki temu nie doprowadzimy do wysuszenia skóry na skutek wybielania.

Preparaty tego rodzaju zawierają najczęściej witaminę A, kwas azelainowy, ekstrakty z rumianku, winogron, cytryny, a nawet z białej trufli. Stosując krem do skóry z przebarwieniami,warto pamiętać także o ochronie UV. Kosmetyki z filtrem SPF należy aplikować przed wyjściem na słońce przez cały rok. Dzięki temu przyśpieszymy kurację.

O czym warto pamiętać przy skórze z przebarwieniami?

Przebarwienia są kłopotliwym objawem nadmiernej ekspozycji na słońce, jak też przyjmowania niektórych leków. Kuracja plam pigmentacyjnych może trwać kilka miesięcy. W tym czasie warto odpowiednio o siebie zadbać. Przede wszystkim należy zrezygnować z opalania i stosować filtry UV. Korzystanie z solarium może jedynie zaognić problem i wydłużyć kurację.

Jeżeli nasze przebarwienia nie wynikają z nadmiernego opalania, warto zapytać swojego lekarza, czy przyjmowane leki (np.: antykoncepcyjne) mogą się przyczyniać do powstawania plam. Dobrym krokiem będzie także wykonanie badań hormonalnych.

Plamy pigmentacyjne nie są estetycznym dodatkiem. Dlatego warto im przeciwdziałać jak najszybciej. Odpowiednia pielęgnacja oraz ochrona skóry sprawi, że problem będzie nas dotykał w mniejszym stopniu. Jeżeli po kilku miesiącach terapii dedykowanymi kremami nie odczujemy poprawy, powinniśmy udać się do dermatologa w celu ustalenia dalszej kuracji.