Karmienie zwierząt na wsi odbywa się z reguły w tradycyjny sposób. Bardzo często dajemy naszym zwierzętom zlewki ze stołu, paszę, czy też inne rzeczy jak mieszanki mineralne, które mają wzmocnić naszą trzodę oraz konie i inne istoty pomagające nam we funkcjonowaniu na wsi. Odpowiednio odżywiane zwierzę to gwarancja mięsa wysokiej jakości, jak i produktów pochodzenia zwierzęcego jak mleko czy jaja. Jednak trzeba też czasem podarować naszym milusińskim produkty o zdecydowanie wyższej wartości odżywczej niż tradycyjne pokarmy. Dziś powiem sobie parę słów o wysłodkach buraczanych. Zachęcamy do lektury!

Wysłodki – czym tak naprawdę są

Wysłodki buraczane to produkt uboczny powstający podczas produkcji cukru z buraków cukrowych. Ich ważną cechą jest zawartość wody, którą ocenia się na około 90%. Ponadto zawierają wiele minerałów odpowiednich szczególnie dla naszych koni, jak węglowodany czy białko, a te niemelasowane są oparte na składnikach, dzięki którym nasz koń będzie mógł odbywać długie trasy, nawet po grząskich terenach do których będzie potrzeba wiele mocy w jego mięśniach, a właśnie wysłodki buraczane niemelasowane takie wartości odżywcze posiadają. Gdy nasz koń ma problemy z zębami oraz problemy żoładkowe, to taka forma pokarmu jest jak najbardziej odpowiednia dla niego. Nasze zwierzę będzie pełne energii i będzie bardziej efektywne w pracy na roli i przede wszystkim nie będzie się męczyć. Pamiętajmy, że koń traci z wiekiem na sile i warto zadbać o jego dietę, a starsze zwierzę potrzebuje więcej wartościowych posiłków.

Pamiętajmy jednak, że nie możemy opierać posiłków tylko na wysłodkach. To tylko dodatek do diety konia, a nie jego główny składnik. Przyjmuje się, że można dać około kilograma dziennie dla dorosłego konia wysłodków, rozpoczynając jednak od mniejszych dawek stosunkowo zwiększając je z czasem.

Ponadto istnieją jeszcze wysłodki w formie melasowanych, które jednak na to, że mają w sobie większą zawartość cukru są dedykowane bardziej dla krów i kóz, aniżeli dla koni. Dla krów, melasa jest to składnik bardzo wartościowy wzmacniający ich energię oraz poprawia jakość smaku paszy.

Jak przechowywać wysłodki buraczane?

Przechowywanie wysłodków nie jest sprawą prostą, ponieważ gdy temperatury spadają poniżej zera, aczkolwiek w obecnych czasach jest coraz rzadsze, to warto je przechowywać w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą, ewentualnie najlepiej na jakiejś szafce, by nie miały kontaktu z zimnym podłożem obniżającym ich temperaturę, latem natomiast problem jest odwrotny, gdyż wysokie temperatury powodują niszczenie wysłodków i zalecamy przechowywanie ich w zimnym pomieszczeniu, w którym nie będą narażone na ciepło.

Nie powiedzieliśmy jeszcze o kosztach. Wysłodki niemelasowane, czyli odpowiedni pokarm dla naszych koni możemy kupić już od 40 zł za 20 kg, natomiast jeżeli interesują nas większe porcje warto kontaktować się z cukierniami, które mogą zaoferować nam bardzo dobre ceny, jednak starajmy się kupować je w formie mokrej.