Problemy z układami żucia są komplikacją, z którą zmagają się zarówno młodzi, jak i dojrzali pacjenci. Nierzadko konieczne jest założenie specjalistycznego aparatu. Warto wiedzieć, kiedy udać się do specjalisty.

Charakterystyka

Aparat zakłada się pacjentowi w celu przywrócenia prawidłowego, fizjologicznego zwarcia między szczęką a żuchwą, wyrównania i odpowiedniego ustawiania zębów oraz leczenia ewentualnych wad zgryzu. Wybór odpowiednich klamerek uzależniony jest od problemu konkretnej osoby. Wyróżnia się aparaty ruchowe oraz stałe. Pierwsze z nich stosuje się u młodych pacjentów pomiędzy 4 a 12 rokiem życia. Klamerki zakładane są w trakcie wymiany mlecznego uzębienia na stałe. Odpowiedni moment zależy jednak od tempa rozwoju dziecka. Konstrukcja aparatu ruchomego opiera się na akrylowej płytce, klamrach oraz drucianych łukach dopasowanych do zębów. W przypadku starszych pacjentów stosuje się stałe mocowania. Aparat zbudowany jest z zamków oraz pierścieni. Przy użyciu gumeczek doczepia się do nich drut, wywierający na uzębienie określoną siłę. Okres noszenia aparatu zależy od problemu danego pacjenta.

Typy aparatów

Należy zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje stałych klamerek. Wyróżnia się m.in. aparaty standardowe, stanowiące najczęściej wybieraną opcją. Dzieli się je na klamerki z zamkami tradycyjnymi oraz mini. Aparaty tytanowe są świetnym rozwiązaniem dla alergików. Ich konstrukcja bazuje na elementach, wyróżniających się biokompatybilnością. Ortodonta w Warszawie bardzo często zakłada swoim pacjentom aparaty estetyczne, dzielące się na systemy ceramiczne, ceramiczno-kompozytowe i porcelanowe. Drugi typ stanowią aparaty szafirowe i kryształowe. Estetyczne układy są chętnie wybierane przez pacjentów, pragnących zamaskować widoczność noszonego aparatu. Klamerki stałe mogą być również samoligaturujące. Łuk utrzymywany jest wówczas za pomocą specjalnej klapki, a nie tradycyjnych gumeczek. W aparacie tym stosuje się metalowe lub estetyczne zamki. Czas noszenia klamerek jest znacznie krótszy niż w przypadku innych rozwiązań. Aparaty lingwalne bazują na zamkach dostosowywanych do konkretnego pacjenta. Konieczne jest wówczas pobranie w laboratorium odpowiedniego wycisku. Zamki tworzone są ze złota wzbogaconego irydem. Przykleja się je do językowej części zębów. Aparaty lingwalne dzieli się na:

  1. Incognito – biokompatybilne, tworzone pod konkretnego pacjenta;
  2. Incognito Lite – stosowane przy niewielkich wadach zgryzu, liczba zamków waha się w granicach od 6 do 8;
  3. WIN – tworzone ze stali, chromu i kobaltu;
  4. Forestadent – standardowe.

Ostatni typ stanowią układy przezroczyste. Taki aparat jest nakładką, którą można wyjmować.

Wskazania

Założenie klamerek powinni rozważyć pacjenci, mający w rodzinie osoby, zmagające się z powikłaniami wad zgryzu. Aparat wskazany jest również w przypadku problemów z parodontozą. Zapalenie przyzębia nierzadko wynika bowiem z nieprawidłowości w obrębie zgryzu. Aparat jest dobrym rozwiązaniem ze względów estetycznych. Może on pomóc osobom, mającym kompleksy, wynikające z nieprawidłowego ułożenia zębów. Aparat zaleca się ponadto dzieciom, u których dentysta zaobserwował ewentualną wadę. Należy wówczas udać się do ortodonty, by ten dokładnie określił problem i pomógł dobrać odpowiednie rozwiązanie. Rodziców powinien również zaniepokoić cofnięty podbródek dziecka. Dzięki aparatowi można bowiem przywrócić normalny wygląd twarzy.

Wiele osób boi się założyć klamerki na swoje zęby ze względu na ewentualny brak akceptacji ze strony najbliższego otoczenia. Należy jednak pamiętać, że istnieją aparaty niewidoczne dla osób trzecich. Warto zatem wejść na stronę https://cmp.med.pl/, by wybrać specjalistę, który pomoże dobrać rozwiązanie dostosowane do problemu ze zgryzem oraz indywidualnych preferencji estetycznych.