Pewnie każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z aktywnością fizyczną ma bardzo wiele pytań, na które ciężko jest znaleźć merytoryczną odpowiedź. Jednym z tych pytań może właśnie być to, o jakiej porze dnia ćwiczyć najlepiej i czy rzeczywiście ma to wpływ na jakość treningu. Jeśli jest to pytanie, które was nurtuje – to idealnie trafiliście! Poniżej znajdziecie wyczerpujący artykuł, z którego dowiecie się wszystkiego! Zapraszamy do lektury artykułu!

 

Kiedy zatem ćwiczyć?

Osoby uprawiające sport pragną, aby wysiłek włożony w trening przyniósł zamierzone efekty. Najczęściej przy regularnych ćwiczeniach i odpowiedniej diecie wyznaczony cel zostanie osiągnięty. Ale Czy można wspomóc organizm w walce ze zbędnym tłuszczem? Oczywiście, że tak! Przeprowadzone badania na całym świecie potwierdzają, że trening o odpowiedniej porze dnia może mieć wpływ na jakość i efektywność treningu. O jakiej porze więc najlepiej jest ćwiczyć? Dla osób, które chciałyby pozbyć się nadmiaru tłuszczu w swoim ciele, zalecane jest ćwiczenie wczesnym rankiem. Pewnie spytacie się dlaczego? Otóż metabolizm organizmu zaraz po przebudzeniu jest na najwyższych obrotach – a wspomagając go przykładowo bieganiem, do którego potrzebne są jedynie buty do biegania, sprawi, że dostanie prawdziwego turbodoładowania! Przeprowadzony wczesnym rankiem trening podkręci metabolizm do tego stopnia, że spalanie tkanki tłuszczowej może odbywać się nawet przez parę godzin po skończonym treningu!

 

Ćwiczyć po jedzeniu czy przed?

Odwieczne pytanie osób, które trenują rano: Czy ćwiczyć przed śniadaniem, czy po? Odpowiadamy: naukowcy po uważnym przyjrzeniu się sprawie i licznym badaniom stwierdzili, że ćwiczenie przed zjedzeniem śniadania może poprawić jakość treningu. Część środowiska sportowego uważa zupełnie inaczej, dlatego sami powinniście zdecydować jak jest wam lepiej ćwiczyć – część osób nie będzie miała siły przeprowadzić całego treningu. Należy jedynie pamiętać, że po przespanej nocy organizm wyczerpuje zapasy glikogenu – czyli substancji energetycznej i zaczyna zabierać się za energię zgromadzoną w tłuszczu. Jak pewnie sami wywnioskowaliście, poranny trening przed śniadaniem może przyczynić się do większej utraty tkanki zbudowanej z tłuszczu. Nie oznacza to, że za wszelką cenę powinniście ćwiczyć bez porannego posiłku – jak wcześniej wspomnieliśmy, możecie po prostu nie mieć siły, aby przeprowadzić cały trening lub będziecie się po nim źle czuć. Proponujemy dokładnie wsłuchać się w swoje organizmy, aby dopasować najlepszą metodę. Nie warto stawiać swojego zdrowia na szali – tłuszcz przy regularnych treningach i tak zgubicie!

Oczywiście nie każda osoba lubi bądź nie ma czasu na to, aby ćwiczyć rano – nie martwcie się, ważne jest, aby generalnie uprawiać sport i budować kondycję. Pora dnia, owszem może być istotna, ale jeśli będziecie trenować regularnie – osiągniecie ten sam efekt! Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w treningach!