Metamorfoza butów? Czemu nie! Możesz sam/a tego dokonać, posiadając wyłącznie garstkę wiedzy, nieco umiejętności i trochę czasu. Nie jest to skomplikowana procedura – jeśli ją zaplanujesz oraz zaopatrzysz się w odpowiednie sprzęty, możesz bez problemu to zrobić w domu. Szczególnie, że o bardzo wygodne buty sportowe trudno, a te, które masz, wiążesz z niesamowitymi wspomnieniami.

Odnowienie sportowych butów – na czym polega?

Sportowe buty, zazwyczaj te ze skórzanymi wstawkami ulegają pęknięciom, a w ich szczelinach gromadzi się brud. Wyglądają one wtedy nieestetycznie, a zwykle czyszczenie ich szmatką nie pomaga. Odnowienie sportowych butów zatem w ich przypadku będzie polegało na ich dokładnym wyczyszczeniu za pomocą nie tylko odpowiednich preparatów, ale również sprzętu. Nie są to specjalistyczne akcesoria – wystarczy miękka szczoteczka z naturalnego włosia, a także nieco twardsza z syntetycznego, a nawet skórka od chleba (do butów skórzanych).

Oczywiście nie można ich prać w pralce, stąd też należy dokładnie zapoznać się z tym, w jaki sposób możemy je traktować. Naszym niezbędnikiem w przypadku czyszczenia butów będzie soda oczyszczona. Jest ona świetna w przypadku każdego koloru buta. Inaczej będzie, jeśli zastosujemy wybielacz – tutaj możemy nim doskonale wyczyścić jedynie białe buty, z innych pozbędziemy się koloru, a efekt będzie odwrotny. Świetną parą w odświeżaniu butów domowymi sposobami jest stara szczoteczka i pasta do zębów. Od lat wiemy, że doczyszczają one dokładnie nie tylko naszą jamę ustną.

W co warto się zaopatrzyć?

Oprócz tego, co znajduje się w naszym domu, aby dokonać maksymalnej metamorfozy naszych butów, musimy zaopatrzyć się w inne akcesoria, np. sznurowadła. Nowe sznurowadła w połączeniu z niezwykle czystymi butami są w stanie zmienić je diametralnie. Nie musimy kupować koniecznie sznurowadeł tego samego koloru co poprzednio – zmieńmy ich barwę, a wniesiemy do wyglądu naszych starych butów coś nowego i poczujemy się w nich jak w nowej parze.

Kluczowe jest także zadbanie o podeszwę – jeśli jest ona starta, można ją nieco nadbudować. Jest to jednak nieco bardziej złożona procedura, która wymaga szewskiej ręki. Możesz jednak samodzielnie wymienić wkładki w butach, szczególnie jeśli są one połączone z językiem. Dokładne wyczyszczenie środka buta również może zdziałać cuda.

Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć?

Wyczyszczone buty mogą wyglądać jak nowe, jednak przemoczone i wysuszone w zbyt wysokiej temperaturze już nie. Pamiętaj, by twoje obuwie sportowe suszyło się powoli, w temperaturze pokojowej, a nie np. na kaloryferze. Warto także pamiętać, że silne środki, takie jak wybielacz, nie są odpowiednie do czyszczenia sportowych butów wykonanych z delikatnych materiałów – skóry licowej, zamszowej i ekoskóry. Nie używaj także siły podczas czyszczenia materiałowych powierzchni, by ich nie zniszczyć i nie wetrzeć zanieczyszczeń głębiej. W trakcie mycia wykonuj ruchy do wewnątrz – inaczej brud rozprzestrzeni się na większą powierzchnię buta.