Kompleksy należą do problemów, z którymi borykają się praktycznie wszyscy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ich przyczyną najczęściej jest presja najbliższego otoczenia, którą potęgują różne osobiste oczekiwania względem własnego poczucia wartości. Z kompleksami warto walczyć, chociaż nie jest to łatwe. W ten sposób zyskać można bowiem wysoką samoocenę i dobre samopoczucie, które znacząco ułatwiają osiąganie sukcesu w poszczególnych sferach codziennego życia.
Przyczyny kompleksów
Przyczyny kompleksów mogą być różne. Na kobietach często wywierany jest nacisk, aby były idealnymi matkami i żonami, a jednocześnie spełniały się zawodowo i rozwijały kariery. W ciąży powinny zachowywać dobrą formę fizyczną, a po porodzie błyskawicznie odzyskać zgrabną sylwetkę. Inną przyczyną problemu mogą być niedoskonałości urody. Kobiety muszą dbać o nieskazitelną cerę i brak cellulitu, a także walczyć o utrzymanie prawidłowej wagi. Wszystkie odstępstwa od ideału skutkują spadkiem poczucia własnej wartości, a tym samym kompleksami. Z mężczyznami jest nieco inaczej, ale mimo wszystko podobnie. Panowie nie zawsze są w stanie sprostać presji dotyczącej ich statusu społecznego, zaradności czy nienagannej sprawności fizycznej. Otoczenie oczekuje od nich jednocześnie wrażliwości, dbania o wygląd i oddania się rodzinie, co nie zawsze pozostaje w zgodzie z ich naturą. Nie bez znaczenia pozostają problemy seksualne, z którymi zmaga się zwłaszcza wielu starszych mężczyzn.
Wpływ kompleksów na codzienne życie
Aby raz na zawsze pozbyć się kompleksów, należy przede wszystkim określić ich konkretne pochodzenie. Nierzadko źródłem zakompleksienia są realne problemy, jednak równie często przyczyny tego stanu okazują się nie do końca racjonalne. Warto też ustalić, do jakiego stopnia kompleksy stanowią przeszkodę w realizacji różnych życiowych planów. Niejednokrotnie główną przyczyną problemu jest zbyt surowa i krytyczna samoocena, która potęguje niezadowolenie z własnego wyglądu, pozycji społecznej, charakteru czy poziomu inteligencji. Negatywny wpływ kompleksów na codzienne życie może być bardzo duży – np. prowadzić do depresji, wycofywania się z bliskich kontaktów czy nawet unikania sytuacji związanych bezpośrednio z przyczyną problemu.
Akceptacja i walka
Z praktycznie każdym kompleksem poradzić można sobie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest akceptacja problemu, a drugim walka z jego przyczynami oraz dążenie do poprawy. To drugie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku kompleksów powodowanych wyglądem. Krzywego zgryzu można się pozbyć u ortodonty, stan cery poprawić u dermatologa, a nadmierne owłosienie usunąć w klinice medycyny estetycznej. W przypadku nadwagi należy skorzystać z pomocy dietetyka i wykupić karnet na siłownię, a kolor oczu zmienić poprzez zastosowanie odpowiednich soczewek kontaktowych. Walka z niektórymi kompleksami jest jednak często niemożliwa. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem pozostaje zaakceptowanie problemu, w czym pomóc mogą np. rozmowy z terapeutą.
Praca nad sobą
Pozbywanie się kompleksów jest trudne i czasochłonne, ponieważ wymaga nieustannej pracy nad własnymi słabościami. Warto jednak pielęgnować w sobie pozytywne nastawienie, a także nie ulegać zbytnio emocjom. Na wiele rzeczy nie ma się po prostu wpływu, dlatego jedynym wyjściem pozostaje akceptacja problemu i dążenie do realizacji zamierzonych celów nawet mimo występowania różnych przeszkód. Niektórych kompleksów można też pozbyć się stosunkowo łatwo. Wielu mężczyzn traci pewność siebie przez brak satysfakcji z pożycia seksualnego, spowodowanego niewystarczającą długością i grubością członka. Istnieją jednak naturalne sposoby na to, aby powiększyć penisa o kilka dodatkowych centymetrów. Jednym z nich jest zastosowanie preparatu Collosel, który opiera swoją formułę na składnikach zwiększających ilość krwi w tkankach prącia. Według opisu zamieszczonego na stronie: https://wsibie.edu.pl/collosel/, żel Collosel przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i komór ciał jamistych, a tym samym pozwala na naturalne powiększenie członka.
Najnowsze komentarze