Lepiej zapobiegać niż leczyć – wiemy o tym wszyscy, ale nie zawsze teoria przekłada się na praktykę. W przypadku stomatologii jest to jednak bardzo ważna zasada, bo zaniedbania w jamie ustnej mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób, nie tylko dentystycznych. Poza tym im dłużej będziemy omijać gabinet stomatologiczny, tym bardziej niestety będziemy wymagać długiego i kosztownego leczenia. Dlatego zaleca się, aby kontrolne wizyty były przeprowadzane systematycznie co pół roku, nie rzadziej.

Nie spodziewaj się najgorszego

Jeśli będziemy regularnie przeprowadzać wizyty kontrolne u dentysty, nie musimy się martwić, że nagle zaskoczy nas jakiś poważny i kosztowny zabieg. Wizyta nie musi być wcale momentem bolesnym i stresującym, ale jest normalną formą dbania o zdrowie i urodę. Wiele wartościowych porad dentystycznych możemy z łatwością znaleźć na stronie dentysty-stomatologa z Opola – Gabriela Czubiela: https://implanticaopole.pl. Aby utrzymać nasze uzębienie w jak najlepszej kondycji, powinniśmy systematycznie usuwać kamień nazębny wykonywać piaskowanie, a u dzieci lakowanie zębów i fluoryzację. Kamień nazębny nie tylko szpeci nasz uśmiech, wpływa na nieświeży oddech, ale może być miejscem rozwoju niebezpiecznych bakterii. Natomiast lakowanie zębów u najmłodszych, skutecznie zabezpiecza przed próchnicą, a więc bolesnymi wizytami, które mogą zrazić dzieci do dentysty.

Warto także wspierać opiekę dentystyczną w domu, poprzez regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania oraz zdrową dietę. W trosce o zęby spożywajmy pokarmy bogate w wapń, cynk, fluor, fosfor, a unikajmy słodyczy, używek, słodkich napojów i fast foodów. Jeżeli będziemy przestrzegać tych wszystkich zasad z pewnością będziemy się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem znacznie dłużej.

Jak przygotować malucha do wizyty u dentysty?

Na pewno im szybciej nauczymy dziecko systematycznych wizyt u dentysty, tym lepiej. Warto pamiętać, że specjalnej troski wymagają już mleczne ząbki, bo zanim zaczną wypadać, mogą poważnie zaważyć na zdrowiu malucha. Poza tym pierwsze ząbki są zazwyczaj słabe i podatne na próchnicę. Chroni przed nią zabieg lakowania ząbków, które polega na pokryciu zębów specjalnym preparatem na bazie żywicy, czyli tak zwanym lakiem. Zabieg jest bezbolesny, szybki, można wybrać kolor materiału. Zanim przyjdziemy do dentysty, możemy na spokojnie wytłumaczyć cel naszej wizyty i przeczytać książeczkę na ten temat.

Podczas pierwszego spotkania z dentystą można pokazać dziecku gabinet, przeprowadzić z nim miłą rozmowę w celu rozluźnienia, wytłumaczyć dlaczego musimy dbać o zęby i podarować jakiś prezent, np. naklejkę czy zestaw higieniczny. Na pewno nie jest to dobry czas na bolesne borowanie, bo stres spotęguje negatywne przeżycia. W trosce o nasze dziecko odwiedźmy zatem dentystę znacznie wcześniej, uczmy skuteczniej higieny jamy ustnej w domu i zdrowych nawyków żywieniowych.

Zapobiec chorobie jak najszybciej

Zaniedbane zęby są powodem kompleksów, ale nie tylko. Nieleczona próchnica będzie wymagała bardziej skomplikowanych zabiegów, takich jak leczenie kanałowe (https://implanticaopole.pl/dentysta-opole/leczenie-kanalowe/), a nawet wyrwanie zęba. Stracone zęby można oczywiście zrekonstruować za pomocą implantów (https://implanticaopole.pl/dentysta-opole/implanty-stomatologiczne/), koron czy licówek, ale są to już kosztowne usługi rzędu kilku tysięcy złotych. Nie trzeba także nikomu przypominać, że takie wizyty będą już dla pacjenta mniej komfortowe. Wymagają także poświęcenia więcej czasu, bo zazwyczaj nie kończy się na jednej wizycie, a nawet zwolnienia z pracy czy innych aktywności.

Nieleczona próchnica prowadzi do paradontozy, choroby związanej ze stanem zapalnym i infekcją przyzębienia. Paradontoza wywołuje bóle dziąseł, wrażliwość zębów na ciepłe i zimne pokarmy, ruchomość zębów, czy w końcu całkowitą ich utratę. Jest trudna w leczeniu i kosztowna. Choroby zębów mogą także prowadzić do innych, niebezpiecznych stanów, takich jak udar mózgu, zawał serca, niewydolność nerek, sepsa. Nie trzeba chyba nikomu uświadamiać, że są to już bardzo poważne choroby dla zdrowia i życia każdego z nas. Dlatego profilaktyka dentystyczna jest tak istotna i zalecana.

Nowoczesny sprzęt w gabinecie stomatologicznym

Regularne wizyty co 6 miesięcy to także stała opieka lekarska i obserwacja jamy ustnej w nowoczesnej technologii. Nawet jeżeli wydaje nam się, że z naszymi zębami jest wszystko w należytym porządku, to w gabinecie dentystycznym są urządzenia, dzięki którym można uzyskać wyraźne powiększenie widoku jamy ustnej, dokładną ocenę stanu uzębienia czy dziąseł, mikro ubytki i wszystkie trudno dostępne miejsca. Warto pamiętać, że o naszym zdrowiu świadczą nie tylko zęby, ale również dziąsła, śluzówka, język. Wszystkie zmiany najszybciej zauważy stomatolog i tym samym jak najszybciej zostanie uruchomione leczenie. Nasze wizyty będą krótsze i mniej kosztowne. Jeżeli ktoś panicznie boi się kontaktu za stomatologiem, przypominamy, że można skorzystać ze znieczulenia oraz nowoczesny sprzęt zapewni jak najmniej bolesne leczenie.

Ponadto w obrębie jamy ustnej mogą również tworzyć się zmiany nowotworowe, które wykryte odpowiednio wcześnie, mogą zostać całkowicie wyleczone, ale wymagają profesjonalnej diagnostyki i regularnych wizyt u dentysty.