W terapii przeciwko wszom, oprócz farmakologii ważna jest również profilaktyka, czyli usystematyzowane czynności, które mają na celu przyśpieszenie całego procesu zdrowienia (leczniczego) i wyeliminowania problemu wszy z codziennego naszego życia.

Nieodzowna profilaktyka wszawicy

Profilaktyk, jako że najważniejsza, w odpowiedzi na zadane pytanie: Jak pozbyć się wszy
Wszawica może pojawić się w każdym domu i to bez względu na finansową kondycję rodziny, co gorsza wszy mogą pojawić się także u osób codziennie dbających o higienę całego ciała. Wszom jest całkowicie obojętne, na jakim rodzaju skóry się zagnieżdżają, więc jest to aspekt zdrowotny bez znaczenia.

1. Systematyczna kontrola włosów:
Podstawowym krokiem, który pomaga w walce z wszawicą, jest przeprowadzanie regularnych i częstych kontroli włosów i pozostałych (ewentualnie będących) owłosionych miejsc, w tym: pachwin, pachwin, miejsc intymnych czy klatki piersiowej.

2. Używanie tylko i wyłącznie codziennych, własnych rzeczy podczas zabiegów higieniczno- pielęgnacyjnych:
Niezwykle ważnym szczegółem jest używanie tylko i wyłącznie własnej szczotki do włosów, własnego ręcznika oraz także innych rzeczy codziennego użytku . Są to przedmioty, które mogą przenosić wszy i na pewno w czasie zakażenia nimi jednego domownika, przenoszone są za pośrednictwem nich na pozostałych lokatorów domowych (domowników).

3. Czynność codziennego przeczesywania  (rozczesywania) włosów, jako rzecz święta podczas ataku wszawicy:
W czasie zmagania się z wszawicą regularne przeczesywanie, wyczesywanie włosów, chodzi o usuwanie z ich powierzchni gnid, czyli jajeczek wszy. Taki codzienny zabieg jest naprawdę skuteczny i znacząco przyśpiesza proces wyjścia z choroby. Jaja wszy oraz same larwy należy usuwać (przez ich wyczesywanie) za pomocą metalowego grzebienia lub jego elektronicznego odpowiednika, jak kto woli. Natomiast długie włosy powinno się spinać lub zaplatać je w warkocze.

4. Ostrzeganie, informowanie i uczulanie własnych pociech (dzieci) to podstawa w każdej profilaktyce:
Warto również nieustannie uczulać poprzez rozmowę i przestrzegać przed tym niebezpieczeństwem swoje dzieci, by nie pożyczały przedmiotów użytku osobistego od innych dzieci w przedszkolu, w szkole, czy gdziekolwiek indziej.

5. Regularne pranie ubrań, pościeli – skuteczne neutralizacja wszy w 100%:
Systematyczne czyszczenie poprzez wykonywanie regularnego prania w pralce- pościeli, ubrań jest obowiązkowe, zwłaszcza podczas walki z wszawicą. Pranie powinno być przeprowadzane w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, nie mniejszej, aby zabić wszelkie jaja oraz larwy wszy.
Jednocześnie ciągłe, bo czasowe wymienianie rzeczy może mieć także korzystny wpływ na nasze zdrowie ogólne.

Ogólnie i łatwo dostępna broń do walki z wszami, atakującymi ludzi

Jak pozbyć się wszy? – olejki eteryczne jako powszechnie dostępna broń, naturalna artyleria przeciwko wszom:

Na polskim rynku dostępne są również bio- specyfiki mające na celu odstraszyć wszy, albowiem ich skuteczność nie jest gwarantowana. Jednak pasożyty szczególnie nie znoszą zapachu olejków eterycznych, które są w nich zawarte, np. lawendy, eukaliptusa .itp.

Jak bronić się to za wszelką cenę i zawsze z korzyścią oraz w pełni bezpieczny sposób dla naszego zdrowia, tym bardziej, jeżeli możemy skorzystać z takiej dogodność, to czemu by z niej nie skorzystać.