Lwia bruzda popularnie zwana lwią zmarszczką to nic innego jak pojawiająca się wraz z wiekiem bruzda na czole pomiędzy brwiami. Ten nieestetyczny defekt powstaje w efekcie marszczenia czoła. Wraz z postępem czasu wyraz twarzy nabiera gniewnego, groźnego wyrazu, co wyglądem przypomina wyraz twarzy lwa i właśnie stąd wzięła się jej nazwa.

Lwia bruzda – przyczyny powstawania.

Lwia bruzda powstaje w wyniku często powtarzającego się i długotrwałego skurczu mięśnia marszczącego brwi (łac. musculus corrugator supercilii), który zlokalizowany jest bocznie od nasady nosa, z obu jego stron. Podczas skurczu mięsień pociąga skórę dośrodkowo w dolnym kierunku, tworząc między brwiami charakterystyczną pionową, głęboką fałdę. W naturalnej mimice, ten wyraz twarzy odpowiada takim emocjom jak złość, zdziwienie, zniecierpliwienie ale również pełni protekcyjną funkcję chroniąc narząd wzroku przed ostrym światłem i kroplami wody np. w trakcie deszczu aby nie przedostały się bezpośrednio do oka. Wraz z wiekiem i postępem naturalnego procesu starzenia się organizmu, lwia bruzda będzie się pogłębiać.

Lwia bruzda – zapobieganie. Wybierz krem odpowiedni do Twoich potrzeb.

Zapobieganie lwiej bruździe i pozostałych pojawiających się oznak starzenia skóry opiera się w głównej mierze na dobraniu odpowiedniej pielęgnacji skóry. Z wiekiem skóra traci naturalne mechanizmy, odpowiadające za jędrność i gęstość skóry. Procesy regeneracyjne są w dużym stopniu wyhamowane. Skóra staje się cieńsza i wiotka a widoczność zmarszczek pogłębia się. Nie da się całkowicie zatrzymać procesu starzenia ale dzisiejszy przemysł kosmetyczny daje nam możliwości aby skutecznie zwolnić. Delikatna skóra twarzy potrzebuje specjalnego traktowania, dlatego tak istotne jest aby dobrać krem do jej codziennej pielęgnacji odpowiedni do aktualnych potrzeb.

Szeroki asortyment aptek i drogerii potrafi przyprawić co najmniej o zawrót głowy i sprawić problem przy wyborze odpowiedniego kremu przeciwzmarszczkowego. Dlatego też warto zapoznać się wcześniej ze składnikami, które powinien zawierać dobry krem przeciwzmarszczkowy. Dzięki dużemu stężeniu składników aktywnych i regularności stosowania możemy uzyskać zadowalające efekty. Skóra jest lepiej nawilżona i odżywiona a pojawiające się oznaki pierwszych zmarszczek zminimalizowane.

Witaminy – szczególnie istotna jest witamina A, witamina C, witaminy B3 i B9, PP oraz witamina E. Duża dawka witamin zawartych w kremie odpowiada za usprawnienie procesów regeneracyjnych w naskórku i skórze właściwej oraz stymulację procesu powstawania nowych włókien kolagenowych. Witamina C posiada silne właściwości rozjaśniające przebarwienia, ujednolica koloryt i wygląd skóry. Drobne zmarszczki ulegają znacznemu spłyceniu, a skóra staje się promienna i lepiej odżywiona.
Kwasy – kwasy AHA i kluczowy kwas hialuronowy. Kwasy AHA odpowiedzialne są złuszczanie martwych komórek naskórka, wygładza drobne zmarszczki i przyspiesza procesy regeneracyjne skóry. Drugi z kwasów zapewnia skórze utrzymanie optymalnego nawilżenia.
Przeciwutleniacze – inaczej antyoksydanty (np. resweratrol). Podstawowym zadaniem antyoksydantów jest aktywna walka z wolnymi rodnikami i skuteczne przedłużanie życia istniejących komórek. Wykazują pozytywny wpływ na indukcję podziału komórek, szybkość procesów regeneracyjnych i naprawę uszkodzeń DNA na poziomie komórkowym.
Fitohormony – są roślinnymi odpowiednikami ludzkich hormonów. Znajdują się głównie w soi, dzikim ryżu i pestkach słonecznika. Ich działanie opiera się w głównej mierze na odżywianiu skóry, zapobieganiu uszkodzeniom skóry oraz poprawie jej ukrwienia. Przeciwdziałają w pojawianiu się nowych zmarszczek.
Minerały – pierwiastki takie magnez i wapń. Ich obecność w kosmetykach pozwala skórze na skuteczne usprawnienie procesów naprawczych i regeneracyjnych. Magnez odpowiada za stymulację komórek do wzrostu i podziału, natomiast wapń znacząco zmniejsza przesuszanie się skóry.
Peptydy – dzięki aminokwasom, z których zbudowane są peptydy powstają nowe naczynka krwionośne, dając lepsze ukrwienie struktur skóry a przez to lepsze dostarczanie cząsteczek tlenu i substancji odżywczych. Wzrasta synteza kolagenu a skóra w widoczny sposób ulegnie regeneracji.

Warto pamiętać, że przy bardzo zaawansowanych zmarszczkach (a niestety lwia bruzda zalicza się do zmarszczek utrwalonych) sama pielęgnacja i kremy przeciwzmarszczkowe nie będą wstanie całkowicie usunąć defektów skórnych. W takich przypadkach warto sięgnąć po zabiegi dermatologiczne lub medycyny estetycznej. Pamiętajmy jednak by nie rezygnować z tego typu kremów, które skutecznie mogą wzmocnić i utrwalić efekt zabiegów.

Lwia bruzda – jak się  jej pozbyć? Zabiegi – na jaki zabieg warto się zdecydować.

Lwia bruzda – zabiegi, które pomogą w walce z problemem. Gabinety medycyny estetycznej i dermatologii oferują nam w dzisiejszych czasach zabiegi, które pozwolą na zminimalizowanie powstających zmarszczek i lwiej bruzdy. Do najpopularniejszych zabiegów zaliczamy iniekcję z kwasu hialuronowego i botoksu.

Kwas hialuronowy – naturalny polisacharyd, którego synteza odbywa się w naszej skórze w sposób naturalny, jednakże z biegiem lat komórki tracą możliwości jego produkcji. Zapewnia skórze nawilżenie, elastyczność i sprężystość. Podczas mezoterapii lekarz za pomocą cienkiej igły wprowadza kwas hialuronowy w postaci żelu pod skórę. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 40 minut.
Botoks – jad kiełbasiany, jest toksyną, która w środowisku naturalnym powstaje głównie w starych mięsnych wyrobach. Botoks wykazuje skuteczne działanie wyłącznie na zmarszczki mimiczne a więc idealnie nadaje się do walki z lwią bruzdą. Po zabiegu zmniejsza się znacząco prawdopodobieństwo ponownego powstania w tym miejscu zmarszczek mimicznych. Zabieg rekomendowany jest już dla bardzo młodych osób (powyżej 20 roku życia).

Połączenie botoksu i kwasu hialuronowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się w lwią bruzdą. Botoksem ostrzykuje się mięsień mimiczny, w następstwie czego dochodzi do blokowania neuroprzekaźnika jakim jest acetylocholina, który przekazuje impulsy nerwowe w stronę tkanki mięśniowej. Mięsień zostaje w pewien sposób porażony i traci zdolność do napinania się. Kwas hialuronowy widocznie wypełnia bruzdę dając efekt wygładzenia skóry. Widoczne zmiany są zauważalne po 3-4 dobach po wykonaniu zabiegu.

Przed każdym planowanym zabiegiem należy udać się do specjalisty, który zleci wykonanie niezbędnych badań i określi stan zdrowotny. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża. Nie należy obawiać się zabiegu, który jest bezbolesny i wybierać sprawdzone gabinety, w których pracują wykwalifikowani lekarze.