Coraz popularniejsza staje się naturalna i domowa pielęgnacja. Domowe maseczki, tworzenie naturalnych kremów, czy też naparów ziołowych na różne dolegliwości zarówno zdrowotne jak i urodowe. Jednak nadal nie każdy wie, że w domu można również stworzyć pastę do zębów! I to za pomocą takich składników o których byś pewnie nie pomyślał.

Dwa składniki, których można używać jako pasta do zębów

Olej kokosowy

Mało kto o tym wie, jednak olej kokosowy ma działanie przeciwbakteryjne. Dlatego mycie nim zębów ma sporo sensu i nie jest trudne. Wystarczy na szczoteczkę nabrać niewielką ilość oleju kokosowego i umyć zęby, jak zwykłą pastą do zębów.
Przy tej metodzie nie da się nie zauważyć korzyści dla naszych dziąseł. Olej jest bowiem delikatny, dzięki czemu chroni dziąsła i szyjki zębów przed uszkodzeniami.
Jest więc to świetny sposób dla osób o wrażliwych lub krwawiących dziąsłach.
Jeśli zaś komuś przeszkadza charakterystyczny smak i zapach oleju kokosowego nie ma przeszkód w tym, aby dodać do niego kilka kropel olejku miętowego.

Biała glinka

Zwana inaczej kaolinem jest produktem bardzo cenionym przez osoby o cerze wrażliwej, naczynkowej, suchej czy skłonnej do alergii. Jest to bardzo delikatna ale i jednocześnie skuteczna substancja stosowana najczęściej w formie maseczki na twarz. Jak się jednak okazuje może być stosowana do mycia zębów. Przy czym jak olej kokosowy, może być stosowana przez osoby o delikatnych dziąsłach.
Jak stosować taką glinkę jako pastę do zębów?
Pół łyżeczki glinki zmieszać z dwiema kroplami olejki z mięty i kilkoma kroplami wody. Składniki dokładnie zamieszać a otrzymaną papkę nałożyć na szczoteczkę i umyć zęby.

Sprawdzony przepis na domową pastę do zębów

Co jednak kiedy chcemy mieć przygotowaną domową pastę do zębów? Oto przepis z kilku składników.
Do zrobienia pasty potrzebujesz :

  • nierafinowanego oleju kokosowego,
  • ksylitolu,
  • sody oczyszczonej,
  • olejku miętowego,
  • opcjonalnie glinki.

100 gram oleju kokosowego wkładamy do rondelka, który zanurzamy w kąpieli wodnej. Olej musi się rozpuścić pod wpływem podgrzewania, ale nie powinien być gorący. Do rozpuszczonego tak oleju wsypujemy 4 łyżki sody oczyszczonej i tyle samo ksylitolu. Po rozpuszczeniu tych składników w oleju, dodajemy dwie łyżeczki glinki. Kiedy całość ostygnie do jakiś 40 stopni dodajemy 10 kropli olejku z mięty.
Uzyskaną w ten sposób pastę przelewamy do pojemniczka i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Uzyska ona stałą formę gdy ostygnie.

Tonik korzenny na trądzik