Wiele kobiet to posiadaczki wrażliwej, delikatnej cery, która charakteryzuje się skłonnością do podrażnień i nie tylko. Jeśli jednocześnie kobieta często sięga po kosmetyki do makijażu, konieczne jest odpowiednie ich dobranie, by nie narażać cery na dodatkowe przykrości. Przedstawicielki płci pięknej zadają sobie jednak pytania, jakie kosmetyki wybierać, by nie musieć cierpieć ze względu na wrażliwą cerę.
Kosmetyki do makijażu – informacje na opakowaniach i skład
W przypadku cery wrażliwej, bardzo pomocną rzeczą jest spotkanie z dermatologie, określenie rodzaju cery, intensywności jej wrażliwości oraz określenie typu produktów, po jakie powinna sięgać jej posiadaczka. Jednak nie każda kobieta jest w stanie zdecydować się na taki krok i woli działać na własną rękę. W takim wypadku warto sięgać głównie po produkty, które nie zawierają w składzie żadnych dodatkowych substancji zapachowych czy sztucznych barwników.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku cieni do powiek, które jeszcze do niedawna wywarzane były głównie na bazie syntetycznych pigmentów. Współcześnie jednak wielu producentów decyduje się na wprowadzenie na rynek kolorowych kosmetyków, których struktura opiera się głównie na sproszkowanych kwiatach. Dodatkowym atutem tego rodzaju kosmetyków jest fakt, że zawierają naturalne komponenty wygładzające i nawilżające.
Próba uczuleniowa przed pierwszym nałożeniem
Każdy kosmetyk przed wypuszczeniem na rynek zostaje skrupulatnie przetestowany w laboratorium. Specjaliści, dla których tworzenie kosmetyków jest całym życiem, sprawdzają wytworzone produkty pod kątem uczulania. Kosmetyki do makijażu dla skóry wrażliwej powinny być przede wszystkim bezzapachowe. Tylko wtedy nie będą powodować dodatkowych podrażnień. Ponadto, kosmetyki te powinny zawierać jak najmniej substancji alergizujących oraz czynników, które mogą wywołać niepożądane reakcje skórne.
Reakcje alergiczne mogą został wywołane, nawet jeśli skład oraz informacje na opakowaniu wydają nam się bardzo w porządku. Warto więc przed całościowym zastosowaniem kosmetyku, zrobić samodzielną próbę uczuleniową w zaciszu własnego domu. Wystarczy nałożyć niewielką ilość produktu na skórę za uchem. Jest to obszar, gdzie bardzo rzadko aplikujemy cokolwiek, więc uzyskany wynik będzie najbardziej wiarygodny. Możemy także nałożyć testowany kosmetyk na przedramię, jednak nie wolno myć okolicy jego zastosowania przez ok. 24 godziny. Po nałożeniu specyfiku, na skórę za uchem lub na przedramię, trzeba odczekać minimum dobę oraz dokładnie obserwować skórę w tym konkretnym miejscy. Jeśli pojawia się obrzęk, jeśli to miejsce swędzi, piecze, bądź zrobiły się na nim nieestetyczne pęcherzyki – jest to bardzo wyraźny komunikat, iż użyty kosmetyk nie będzie współpracował ze skórą wrażliwą.
Najnowsze komentarze