Leczenie za pomocą ziół i kwiatów jest już znane od lat. Dawniej gdy dostęp do służby zdrowia nie był tak powszechny jak obecnie ludzie korzystając z dobrodziejstwa natury leczyli się sami. Właściwości lecznicze tych roślin są nadal skuteczne i aktualnie wykorzystywane. Bardzo znane ze swoich właściwości leczniczych są syropy z kwiatów. Nasi przodkowie wierzyli, że czarny bez to jedyne lekarstwo na febrę. Kwiaty czarnego bzu suszone i stosowano jako środek napotny przy wszelkiego rodzaju infekcjach oraz środek przeciwbólowy. Wiejscy znachorzy uważali go za idealne zioło, które leczy 99 chorób. Dzisiaj nauka potwierdziła lecznicze właściwości tej rośliny. Odkryto, że zawiera beta karoten, witaminy A, B1, B2, B3, B6 i C. Popularnym i smacznym przetworem z czarnego bzu jest syrop. Syrop z kwiatów czarnego bzu znany jest jako doskonały środek na przeziębienie, jest lekiem antywirusowym i wzmocnienie odporności.
Syropy z kwiatów: czarny bez
Czarny bez kwitnie na przełomie maja i czerwca. Zbiera się go w porze rannej lub do południa, w miejscach oddalonych od drogi. Wówczas ich zapach jest najbardziej intensywny. Kwiaty powinno zbierać się w suchy dzień i od razu przygotować z zebranych kwiatów syrop. Póki kwiaty są jeszcze świeże. Do tworzenia tego zdrowotnego eliksiru potrzebny są:
– ok. 40 baldachów dobrze rozwiniętych kwiatów czarnego bzu,
-sok wyciśnięty z 5 cytryn,
-2litry wody,
-1 kg cukru.
Kwiaty bzu należy oddzielić od łodyżki, zalać wrzątkiem, a następnie odstawić w chłodne miejsce na co najmniej 12 godzin. Po tym czasie odcedza się kwiaty od płynu. Do naparu z bzu należy dodać cukier oraz sok z cytryny. Całość podgrzać do momentu, aż cukier się rozpuści. Nie można doprowadzić do zagotowania płynu. Tak przygotowany, jeszcze ciepły płyn wlać do butelki lub słoika. Produkt nie wymaga dodatkowej pasteryzacji.
Syropy z kwiatów: mniszek lekarski
Bogate właściwości lecznicze ma również mniszek lekarski. Jest jedną z najpopularniejszych roślin występujących w Polsce. Jego dobroczynny wpływ na nasze zdrowie został doceniony już w medycynie ludowej. Mniszek lekarski ma wiele właściwości leczniczych. Świeży sok z mniszka lekarskiego pobudza procesy wątroby przyczyniając się do zwiększenia wydzielania żółci odpowiedzialnej za rozkład tłuszczy. Zwiększa również wydzielanie kwasu żołądkowego odpowiedzialnego za trawienie. Zawarte w mniszka związki o działaniu antyoksydacyjnym hamują powstanie wolnych rodników. Zawarte w liściach mniszka związki wspomagają organizm w walce z drobnoustrojami. Wpływa również korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Picie syropu z mniszka lekarskiego zaleca się przy infekcjach górnych dróg oddechowych i kaszlu. Ten eliksir zdrowia działa przeciwzapalnie oraz dostarcza organizmowi wielu cennych witamin niezbędnych w walce z drobnoustrojami. Polecany jest również przy infekcjach dróg moczowych.
Kwiaty z mniszka lekarskiego zbiera się w maju, ponieważ nie mają wtedy posmaku goryczy. Kwiaty zbiera się przed południem w suchy dzień, wówczas kwiat jest najbardziej otwarty, a płatki mają najwięcej smaku i aromatu. Po zebraniu kwiaty rozkłada się na białym papierze. Wtedy łatwiej można usunąć wszystkie owady. Do przygotowania syropu potrzebny jest:
– 1 litr kwiatów mniszka,
-2 cytryny,
-1 litr wody,
-1 kg cukru.
Wszystkie kwiaty należy zalać zimną wodą, gotować przez 15 minut. Następnie wywar odstawić na 24 godziny. Po tym czasie. Kwiaty oddzielić od płynu dodać sok z cytryny oraz cukier. Gotować do momentu uzyskania konsystencji płynnego miodu (około 2 godzin). Gotowy płyn przelać do słoiczków.
Syropy z kwiatów: lipa
Dobroczynne właściwości znane od dawien ma również lipa. Działa ona przeciwzapalnie, napotnie i przeciwgorączkowo dlatego chętnie jest wykorzystywana podczas przeziębienia i grypy. Kwiaty lipy mają działanie lekko uspokajające i przeciwskurczowe. Dobroczynne działanie lipy docenią również osoby nadciśnieniem, ponieważ lekko obniża ona ciśnienie krwi. Napary z lipy zastosowane bezpośrednio na skórę ukoją podrażnienia.
Od dawna medycyna ludowa wykorzystywała właściwości lipy przy obniżaniu gorączki, nieżytu układu oddechowego, zapalenia krtani czy chrypce. Te same właściwości ma syrop z lipy, który jest uwielbiany przez dzieci oraz niezbyt skomplikowany w przygotowaniu. To jego stworzenia potrzebne są:
-dwie duże garście kwiatu lipy (im większe tym lepiej),
-1 kg cukru,
-sok z dużej cytryny,
-1 litr wody.
W pierwszej kolejności należy ugotować syrop z cukru wody i cytryny. Następnie wrzącym płynem zalać kwiaty lipy. Wszystko odstawić na dwa dni. Po tym czasie zagotować i przelać do butelek.
Syropy z kwiatów: hibiskus
Ze swoich leczniczych właściwości znany jest również hibiskus. Wpływa on m.in. na obniżenie ciśnienia krwi, reguluje poziom cholesterolu, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, moczopędnie oraz wzmacnia układ immunologiczny. Podobnymi właściwościami cechuje się syrop z kwiatu hibiskusa. Można wyprodukować go samemu w domu. Do jego wykonania potrzebne będzie:
-200 gramów cukru,
-100 ml wody,
-3 łyżki suszonego hibiskusa ( dostępny np. w aptece).
Najpierw należy zagotować wodę, wrzucić kwiaty i odstawić wszystko na 15-30 minut. Po tym czasie odcedzić kwiaty, dodać cukier i gotować aż płyn zgęstnieje. Po tym wszystkim przelać ciecz do butelek
Medycyna ludowa zna wiele dobroczynnych właściwości różnych roślin. W czasach, gdy medykamenty nie były powszechnie dostępne wiele rodzin korzystało z jej dobrodziejstwa. Właściwości lecznicze tych roślin znane są do dziś. Syropy wytworzone z wymienionych kwiatków mają przewagę nad tymi dostępnymi w aptekach ponieważ są wolne o substancji chemicznych, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie
Najnowsze komentarze