Zbliża się czas, kiedy coraz częściej będziemy odsłaniać nogi w krótkich spodenkach i spódniczkach – warto więc zadbać o ich zdrowie oraz estetyczny wygląd! W klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie można uzyskać pomoc m.in. w zakresie usuwania naczynek na nogach oraz leczenia żylaków.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym są pajączki na nogach i jakie mogą mieć przyczyny,
  • na czym polega laserowe usuwanie naczynek na nogach,
  • co to są żylaki,
  • na czym polega skleroterapia żylaków.

Wiosną i latem chętnie odsłaniamy nogi w spódniczkach i krótkich spodenkach. Niestety, również ta część ciała narażona jest na rozwój różnego rodzaju nieprawidłowości, a nawet chorób, które negatywnie odbijają się nie tylko na estetycznym wyglądzie nóg, ale również zdrowiu całego organizmu. Do najczęstszych problemów zdrowotno-kosmetycznych nóg zaliczają się pajączki oraz żylaki.

Pajączki – czym są?

Pajączki – zwane specjalistycznie teleangiektazjami – to popękane, rozszerzone naczynka krwionośne, zlokalizowane zazwyczaj na nogach. Mogą być pojedyncze lub zlewać się ze sobą, tworząc kształty przypominające właśnie pajęczą sieć. Najczęściej pajączki są jedynie defektem kosmetycznym – wśród czynników ryzyka ich rozwoju znajduje się m.in. nadwaga, stojący lub siedzący tryb życia, niedobór aktywności fizycznej oraz częste gorące kąpiele.

Laserowe usuwanie naczynek na nogach

Zlokalizowane na nogach pajączki mogą zaburzać estetykę wyglądu, stać się przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny. Na szczęście są bezpieczne i skuteczne metody, by się ich pozbyć – w klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie wykonuje się laserowe usuwanie naczynek na nogach przy użyciu lasera neodymowo-yagowego. Emitowane przez laser światło wnika w głąb rozszerzonego naczynia, jest absorbowane przez znajdujący się tam w czerwonych krwinkach barwnik i zmienia się w energię cieplną. Pod wpływem ciepła ze ścian naczynka odparowuje woda i pozostają jego suche elementy, które zapadają się i są wchłaniane przez organizm.

Jeśli pajączków na nogach jest niewiele i nie są one duże, wystarcza zazwyczaj jeden zabieg laserowy. W innych przypadkach potrzebnych może ich być kilka. Co ważne, laser neodymowo-yagowy wyposażony jest w innowacyjny system chłodzenia naskórka, który chroni przed poparzeniami i ogranicza dyskomfort odczuwany podczas zabiegu.

Żylaki – problem nie tylko estetyczny

O wiele poważniejszym problemem są żylaki – poskręcane, grube żyły widoczne pod skórą, najczęściej w kolorze czerwonym, granatowym, a nawet brunatnym. Wiele osób traktuje je tylko jako defekt kosmetyczny, ale żylaki to objaw niewydolności układu żylnego oraz związanych z tym nieprawidłowości w przepływie krwi. Miewają one podłoże genetyczne, częściej występują u kobiet, mogą być efektem stojącego trybu życia, niedoboru aktywności fizycznej, noszenia obcisłej bielizny i odzieży. Nieleczone żylaki mogą wywoływać zapalenia żył, krwotoki z naczyń, owrzodzenia żylne, zakrzepice, a nawet zatorowość płucną.

Skleroterapia – skuteczna metoda leczenia żylaków

Skuteczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych jest wykonywana w klinice ESTELL w Warszawie skleroterapia piankowa. Polega ona na podaniu do światła niewydolnego naczynia cieniutką igłą środka obliterującego w formie pianki – zależnie od wielkości żylaka oraz stopnia jego zaawansowania czasem konieczne może być wykonane kilka wkłuć. Pianka to środek chemiczny, który uszkadza ściany niewydolnej żyły, wywołuje kontrolowany stan zapalny, a z czasem powoduje zrośnięcie i zwłóknienie naczynia. Po zakończeniu skleroterapii piankowej pacjentowi zakłada się specjalny opatrunek uciskowy z wykorzystaniem pończochy lub bandaża.

Pierwsze efekty skleroterapii można zauważyć już po około dwóch tygodniach, na pełne trzeba poczekać kilka-kilkanaście tygodni. Zabieg jest skuteczny i bezpieczny, a ewentualne powikłania są rzadkie i niegroźne.