Obecnie na rynku oferowanych jest wiele rozmaitych zabiegów mających na celu pielęgnację ciała. Często stosowanymi metodami są zabieg HIFU oraz mikrodermabrazja

Zarówno kosmetyczki, kosmetolodzy, jak i specjaliści medycyny estetycznej starają się aby ich klienci byli piękni i młodzi. Zabiegi stosowane w gabinetach medycyny estetycznej pozwalają cofnąć skutki starzenia, zaś metody wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych mają działanie bardziej profilaktyczne.

Co to jest zabieg HIFU?

Jednym ze skuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej jest zabieg HIFU, co z języka angielskiego oznacza High Intensity Focused Ultrasound, czyli skupiona wiązka fal dźwiękowych o dużym zasięgu. Technologia ta w zabiegach medycyny estetycznej wykorzystywana jest od kilku lat do liftingu i ujędrniania skóry.
HIFU to fala akustyczna o wysokiej częstotliwości, która wywołuje ruch komórek w tkankach. Skoncentrowana wiązka fali ultradźwiękowej o wysokiej energii, która precyzyjnie skupiona pozostaje na punktowym obszarze ciała. Doprowadza do ruchu oraz tarcia komórek, które generują ciepło i wówczas wewnątrz tkanek dochodzi do bardzo małych poparzeń. Na wskutek takiego działania pod skórą dochodzi do odbudowy i regeneracji stymulowanych przez uszkodzenia tkanek. Fale te docierają do głębszych warstw skóry i dzięki temu warstwa naskórkowa nie zostaje naruszona.
Przed zabiegiem skóra smarowana jest żelem i czasami kremem znieczulającym. Następnie do wybranego miejsca specjalista przykłada urządzenie emitujące fale. Zabieg HIFU najczęściej wykonywany jest na skórze twarzy i szyi. Wpływa on na zwiększenie produkcji elastyny a także włókien kolagenowych. Na skutego tego zabiegu skóra twarzy jest bardziej wygładzona, oraz poprawia się jej napięcie. Ponadto zabieg redukcje zmarszczki, pomaga w odmłodzeniu owalu twarzy, opóźnia proces starzenia się skóry, zmniejsza rozstępy i blizny.
Zabieg trwa zazwyczaj około pół godziny. HIFU jest to nowoczesny zabieg niechirurgiczny, po którym ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Warto wspomnieć, iż przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu HIFU są w szczególności: choroba nowotworowa, choroba serca oraz skóry, dermatoza, rany, padaczka, cukrzyca oraz przewlekłe choroby neurologiczne. Ponadto osoby zażywające leki przeciwzapalne oraz posiadające rozruszniki serca i inne metalowe implanty nie powinny poddawać się zabiegowi HIFU. Dotyczy to także kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Charakterystyka zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja, która nazywana jest także mikropeelingiem, to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Polega na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka przy użyciu strumienia mikrokryształków, głowic diamentowych lub tlenu i soli fizjologicznej. Zabieg ten bardzo skutecznie redukuje niedoskonałości skóry, takie jak zmarszczki, przebarwienia, trądzik, zaskórniki i blizny.
Metoda ta polega na stopniowym złuszczaniu górnych warstw naskórka, co przyczynia się produkcji nowych pełnowartościowych komórek, które migrują do góry i zastępują komórki uszkodzone.
W trakcie zabiegu za pomocą próżni zostaje utworzone podciśnienie, które uruchamia strumień z substancją aktywną. Uderza on o wierzchnią warstwę skóry za pomocą specjalnego urządzenia, które można przesuwać po skórze i usuwać górne warstwy naskórka. Równocześnie zrogowaciały naskórek zostaje wessany do oddzielnego pojemnika.
Przeciwwskazania do wykonania mikrodermabrazji są w szczególności stany zapalne skóry, występowanie znamion, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, choroby skóry oraz niedawne zabiegi chirurgiczne w miejscu, w którym ma zostać wykonana mikrodermabrazja. Nie udowodniono szkodliwego wpływu tego zabiegu na przebieg ciąży
Skutki uboczne po tym zabiegu występują rzadko i są zazwyczaj łagodne. Czasami może pojawić się niewielkie zaczerwienienie skóry, uczucie mrowienia, pieczenia albo swędzenia.
Jest to skuteczna metoda zalecana szczególnie kobietom po 40. roku życia.

Artykuł powstał przy współpracy z Esthe Zone – medycyna kosmetyczna i kosmetyka