Len to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Znana jest każdemu z nas, a to głównie ze względu na swoje dobrodziejstwa. Lniane ubrania stały się trendem i są coraz częściej wybierane. Zapewniają wygodę, ale także świetnie się prezentują i pozwalają stworzyć naprawdę ciekawe stylizacje. Dlaczego tak chętnie nosimy len? Jakie zalety posiada ten materiał?

Przewiewność i chłód

Len jest jednym z tych materiałów, który charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu przepływa ono swobodnie przez tkaninę i pozwala skórze oddychać. Większy przepływ powietrza zapewnia dodatkowo charakterystyczny „chłodny chwyt”, czyli splot płócienny, dzięki któremu materiał nie przylega zbyt mocno do skóry. Dodatkowo splot ten dobrze odbija ciepło, nic więc dziwnego zatem, że lniane sukienki i bluzki są tak chętnie wybierane w letnie dni.

Ekologia

Mówiąc o powodach, dla których chętnie nosi się len, nie sposób pominąć również kwestii ekologicznych. Len pozyskuje się z upraw roślinnych, jest materiałem ekologicznym. Przy jego produkcji używa się niewielkich ilości substancji chemicznych. Len był stosowany już w starożytnym Egipcie, choć niektóre źródła wskazują na to, że stosowano go już w czasach neolitu. Coraz więcej mówi się o ochronie środowiska — jeśli chcesz się do tego przyczynić, po prostu wybieraj len!

Łatwość pielęgnacji

Len charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest łatwy w pielęgnacji — jego pranie, czy suszenie nie powinno przysporzyć Ci żadnych kłopotów. Pozytywne rezultaty przyniesie nawet pranie ręczne. Niewielkie zabrudzenia schodzą szybko i bezproblemowo. Len jest również stylowym materiałem, ubrania z niego wykonane śmiało możemy zaliczyć do tych „trendy”.

Len bardzo często zestawiany jest w porównaniach z wełną. Nie bez przyczyny! Te dwa materiały są do siebie podobne i ich popularność wzajemnie się przeplata. Jednak wełna, w przeciwieństwie do lnu, nie nadaje się do produkcji niektórych elementów, takich jak np. zasłony.

Jeśli należysz do osób zainteresowanych modą i panującymi trendami, sprawdź tę stronę: Bialcon.pl.