Kosmetyki mają za zadanie upiększać a także uzdrawiać skórę. W opisach kosmetyków można znaleźć składniki, które mają zbawienne działanie dla skóry. Jednak receptura kosmetyków to nie tylko pozytywne działanie ale niestety często też i negatywne.

Negatywne składniki w kosmetykach – jakie można znaleźć?

Tak jak i w jedzeniu bardzo szkodliwe są konserwanty. Tak i niestety przemysł kosmetyczny również z nich korzysta. Oczywiście można obejść się bez konserwantów w kosmetykach, jednak taki kosmetyk nie będzie miał długiej daty przydatności, ponieważ główną cechą konserwantów w kosmetykach jest przedłużenie ich przydatności.
Na rynku kosmetycznym można znaleźć kosmetyki pozbawione parabenów. Są one bardzo dobrej jakości i na pewno mniej szkodliwe dla skóry. Jednak posiadają krótką datę przydatności, zatem po zakupie trzeba je zużyć w ściśle określonym terminie. Krótka data ważności niesie za sobą niestety wysoką cenę takiego kosmetyku. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na zakup takich drogich kosmetyków. Przez co kosmetyki drogeryjne z zawartością parabenów są bardziej popularne od tych pozbawionych parabenów.

Parabeny są składnikami kosmetyków, które są unikane szczególnie przez kobiety. Wszystko dlatego, że mogą powodować alergie skórne, które mogą objawiać się zaczerwienieniem skóry, pokrzywką, wypryskami, grudkami o różnym nasileniu. Także przy cerze naczyniowej mogą prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry i zwiększania ich skłonności do pękania, trądzika różowatego. Także skóra wrażliwa może zostać popchnięta przez parabeny do atopowego zapalenia skóry czy niekiedy do zapalenia spojówek. Badania wykazują, że parabeny mogą teoretycznie przyczyniać się do pojawienia się komórek nowotworowych. Jednak jest to czynnik pośredni. Raczej medycyna nie zarejestrowała takiego przypadku nowotworu, który byłby wywołany bezpośrednio bez parabeny. Parabeny mogą mieć tylko pośredni związek z pojawieniem się zmian nowotworowych, ale nie bezpośredni.
Każdy człowiek jest inny, dlatego każda skóra będzie także reagowała w odmienny sposób na parabeny. Niektóre osoby nie odczują żadnego negatywnego wpływu na swojej skórze. Inne zaś mogą zareagować alergiami czy innymi negatywnymi skutkami. Jednak producenci kosmetyków są zobligowani do przestrzegania norm, które regulują dozwoloną ilość parabenów w kosmetykach. Teoretycznie te dozwolone ilości nie powinny wywoływać żadnych negatywnych skutków. Jednak jest to tylko teoria. Zdarzają się wyjątki od reguły.

Producenci kosmetyków są zdania, że parabeny są potrzebne w składzie kosmetyków, ponieważ posiadają one także pozytywne działanie. I rzeczywiście tak jest. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Tak też i parabenów by nie było, gdyby nie były potrzebne. Dlatego parabeny mają swoją określoną i bardzo ważną rolę w składzie kosmetyków. Parabeny jako konserwanty chronią kosmetyki przed pleśnią i innymi odmianami grzybów, które mogą być silnie trujące dla człowieka. Zabezpieczają też artykuły w trakcie długich transportów, dlatego fanki kosmetyków z Ameryki lub Azji mogą kupić w kraju swoje ulubione kremy w idealnym stanie. Także są odpowiedzialne za trzymanie kosmetyku w jednej konsystencji. Bez parabenów kosmetyk mógłby się ważyć, rozwarstwiać, zmieniać swój kolor i zapach, a wówczas byłby niezdatny do spożycia.
Istotnie parabeny mogą wywołać jakieś niepożądane skutki na skórze, jednak działają one także i w pozytywnym stopniu. Nie ma złotego środka, ponieważ pozbywając kosmetyki parabenów możemy narazić naszą skórę na choroby, które mogą w szybki sposób wytworzyć się w kosmetyku pozbawionym parabenów.