Wiele osób narzeka na problem, jakim jest łupież. Niestety może się on pojawić na każdym typie włosów i zazwyczaj świadczy o przyroście liczby drożdży, które znajdują się na skórze człowieka. Jest nieprzyjemny i nieestetyczny, dlatego należy zwracać uwagę na to, aby stosować prawidłowe kosmetyki, pomagające w jego redukcji.

Kilka słów o samym łupieżu

Jak już powiedzieliśmy na wstępie, łupież to objaw stanu chorobowego skóry. Pojawia się, kiedy na skórze dochodzi do przerostu drożdży. Są one zupełnie normalnym zjawiskiem i występują zawsze u człowieka. Jednak w małej liczbie nie powodują zmian skórnych. Dopiero gdy nastąpi ich przerost, pojawia się łupież. Może to wynikać z różnych przyczyn, w tym osłabienia organizmu z powodu chorób wewnętrznych, zmian hormonalnych czy stresu i zaburzeń rytmu życia. Czasami może nawet wystarczyć zmiana kosmetyków na inny rodzaj, w tym ze zbyt silnym detergentem, albo warunków środowiskowych (np. rodzaju wody podczas wyjazdu za granicę), by się pojawił.

Jak zwalczać łupież?

Aby usunąć łupież, należy przede wszystkim zadbać o zmniejszenie ilości grzybów na skórze. Ważna jest też redukcja ich aktywności, a przede wszystkim ograniczenie ich szansy na namnażanie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiednich środków chemicznych, opracowanych właśnie w celu redukcji ilości grzybów na powierzchni skóry. Jest to przede wszystkim pirokton olaminy, który hamuje infekcje grzybicze i wygasza choroby skórne.

Walka z łupieżem nie jest krótka ani prosta. Wymaga regularnego stosowania dedykowanych w tym celu kosmetyków. Powinna odbywać się z jednoczesnym wzmacnianiem organizmu i stanu samych włosów. Jeśli jednak kosmetyki nie wystarczą, warto zasięgnąć porady lekarza, który może wykryć poważniejsze zmiany w organizmie, jak zaburzenia hormonalne czy choroby wewnętrzne.

Szampon, czyli podstawa pielęgnacji włosów. Jaki wybrać?

Z całą pewnością dla każdego z nas szampon to absolutna podstawa pielęgnacji włosów i skóry głowy. Pomaga w usunięciu codziennych zabrudzeń, odświeża i jednocześnie powinien chronić włosy. To właśnie jego zadaniem jest też hamowanie rozwoju grzybów odpowiedzialnych za łupież.

Dobre szampony przeciwłupieżowe powinny zawierać przede wszystkim wspomniany pirokton olaminy, który hamuje rozwój grzybów. Jednocześnie zmniejsza stany zapalne i przyczynia się do poprawy kondycji skóry. Jednak nie jest on jedynym ważnym składnikiem.

Oprócz niego w szamponie przeciwłupieżowym powinny znaleźć się naturalne wyciągi roślinne, które także wspomogą redukcję tego problemu. Do najważniejszych możemy zaliczyć między innymi wyciągi z szałwii i rozmarynu, które działają hamująco na rozwój grzybów. Mają właściwości antyseptyczne i łagodzą podrażnienia oraz stany zapalne, które mogą pojawić się na skórze głowy. Działają też oczyszczająco, co wspomaga utrzymanie prawidłowego stanu włosów.