Musi być: wyjątkowy, fenomenalny, inny od wszystkich, oryginalny. To w końcu wydarzenie, które zdarzy się (idealnie) tylko raz w życiu: oświadczyny ukochanej osobie. Jak więc wybrać idealny pierścionek zaręczynowy?

1. Pierścionek zaręczynowy: jaki rozmiar będzie odpowiedni?

2. Pierścionki zaręczynowe: diamenty, szafiry, szmaragdy?

3. Pierścionki zaręczynowe: jaki kolor i próba złota?

4. Pierścionek zaręczynowy: jaki fason?

Pierścionek zaręczynowy: jaki rozmiar będzie odpowiedni?

Rozmiar jest właściwie najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając pierścionek zaręczynowy. Nie chcemy przecież, by podczas oświadczyn okazało się, że pierścień nie wchodzi na palec bądź – przeciwnie, spada z niego. Pierścionki zaręczynowe posiadają tę samą rozmiarówkę, co wszystkie inne pierścionki, a najczęściej noszone rozmiary to 11 i 12. Najlepiej będzie, jeśli „podwędzimy” pierścionek naszej ukochanej i zabierzemy do jubilera w celu zmierzenia (ale nie taki, który nosi często, inaczej niespodzianka spali na panewce).

Pierścionki zaręczynowe: diamenty, szafiry, szmaragdy?

Duży jest wybór kamieni w pierścionkach zaręczynowych – każdy o innym kolorze, wielkości i symbolice. Trudno wskazać jednoznacznego faworyta. Błękitny szafir symbolizuje szlachetność i prawdę. Krwistoczerwony rubin oznacza trwałą, gorącą miłość. Przeźroczysty diament zaś – czyste piękno i niewinność. Szmaragdy odznaczają się pięknym, zielonym kolorem i są symbolem płodności. Natomiast ametyst to kamień o fioletowym odcieniu, przekazujący energię wewnętrznego spokoju i harmonii.

Pierścionki zaręczynowe: jaki kolor i próba złota?

Polecane dla pierścionków zaręczynowych jest złoto maksymalnie 18-karatowe – nie większe. Wynika to z tego, że czyste złoto o bardzo wysokiej próbie łatwo ulega odkształceniom. Najpopularniejsze pierścionki zaręczynowe są 14-karatowe. A jaki wybrać kolor? Zależy to oczywiście od preferencji ukochanej – jeśli nosi dużo srebrnej biżuterii, warto zdecydować się na pierścionek zaręczynowy z białego złota, większość osób decyduje się jednak na tradycyjny, żółty kolor pierścionka.

Pierścionek zaręczynowy: jaki fason?

Gdy już znamy kolor, próbę, kamień i rozmiar pora na wybór fasonu. I tu znowu kierujmy się przede wszystkim jej gustami, niż swoimi. Jeśli na co dzień nosi delikatną biżuterię, nie kupujmy pierścionka zaręczynowego z olbrzymim kamieniem i fikuśnym wzorem, a zamiast tego wybierzmy fason prosty i skromny. Jeśli zaś nasza wybranka ceni sobie oryginalność – możemy trochę zaszaleć i wybrać szalony, fikuśny wzór.