Niewiele jest substancji o tak uniwersalnym zastosowaniu, jak olej arganowy. Można go z powodzeniem stosować w kuchni, jako dodatek do potraw. Niektórzy podkreślają, że może on mieć również zastosowanie w lecznictwie. Jedną z największych dziedzin gospodarki, która odkryła jego wielkie możliwości jest również branża kosmetyczna. Olej arganowy stanowi główny składnik aktywny wielu produktów pielęgnujących, jak choćby masło do ciała, kremy, szampony.

Nie bez przyczyny kobiety Orientu stosowały ten specyfik od dawna, traktując go jak prawdziwy „eliksir młodości”.

Różnica w oleju kosmetycznym i kulinarnym

Choć niektórzy twierdzą, że z powodzeniem można stosować olej arganowy dedykowany kuchni jako kosmetyk, chcielibyśmy podkreślić, że oba produkty są wytwarzane w inny sposób. W przypadku oleju kuchennego jest on wytwarzany z nasion drzewa arganowego, które wcześniej poddano uprażeniu. Z kolei olej do celów kosmetycznych tłoczy się bez wcześniejszego prażenia nasion.

Argan – „płynne złoto Orientu” – właściwości zdrowotne i kosmetyczne

Olej arganowy ma wiele bardzo cennych właściwości, które z powodzeniem są wykorzystywane w różnych rodzajach produktów. Przede wszystkim jest fenomenalnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które potrafią stanowić do 80% wszystkich znajdujących się w tym oleju tłuszczów. W największej ilości występuje kwas omega 9, nazywany również kwasem oleinowym. W jaki sposób działają kwasy nienasycone? Zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej i zakrzepicy, dodatkowo regulują ciśnienie tętnicze i pomagają zahamować rozwój choroby wieńcowej. Część z nich poprawia również pracę układu nerwowego, wątroby i nerek.

A jak ma się sprawa z działaniami w służbie urody i piękna?

Oprócz kwasów nienasyconych w oleju arganowym znajduje się sporo antyoksydantów, między innymi związków fenolowych, karotenoidów oraz witaminy E, która bywa nazywana witaminą młodości. Ich podstawowym działaniem jest przeciwdziałanie procesom starzenia skóry, dzięki czemu znacznie wolniej pojawiają się nowe zmarszczki, a te już istniejące ulegają widocznemu spłyceniu. Wspomniane już kwasy tłuszczowe oprócz działania typowo prozdrowotnego w przypadku stosowania oleju jako leku, wcierane w skórę w formie czystego oleju lub preparatów zawierających go w dużych ilościach, jak na przykład masło arganowe do ciała, sprawiają, że zmniejszają się podrażnienia, a skóra zaczyna być bardziej świetlista i elastyczna. Dzieje się tak dzięki uzupełnianiu niedoborów tłuszczowych, a co za tym idzie właściwemu odżywieniu nawet bardzo zniszczonej skóry.

Produkty z arganem

Coraz większa grupa producentów dostarcza obecnie ciekawe preparaty, w których składzie znajduje się olej arganowy. Jak wybrać najlepszy? Jeśli szukamy dobrej klasy masła arganowego do ciała, należy zwrócić szczególną uwagę na skład. Warto uważać i kupować wyłącznie kosmetyki, w których zastosowano naturalny olej arganowy, a nie jego sztucznie barwiony i preparowany substytut. W innym razie kosmetyk nie będzie mógł działać tak, jak powinien.

Masło arganowe to idealne rozwiązanie dla skóry wrażliwej, skłonnej do przesuszania się i z widocznymi już pierwszymi oznakami starzenia. Argan pozwoli ją odżywić, ujędrnić, a także zabezpieczy przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.