Chirurgia plastyczna znana jest od wieków. W przeszłości ludzie używali metalowych narzędzi do zmiany swojego wyglądu. W dzisiejszych czasach chirurgia plastyczna jest bardziej powszechna i odbywa się za pomocą nieinwazyjnych procedur.

W starożytności ludzie używali metalowych narzędzi do zmiany swojego wyglądu. Rozcinali skórę i wszczepiali metalowe implanty w celu zmiany kształtu twarzy lub innych części ciała. Ten rodzaj operacji był bardzo bolesny i nie zawsze udany.

W XIX wieku lekarze zaczęli używać materiałów takich jak wata lub jedwab do zakrywania ran po nacięciu skóry. Pomogło to zmniejszyć ból i skrócić czas rekonwalescencji. Pierwszą zarejestrowaną operację plastyczną wykonał francuski chirurg Jean-François Duval, który usunął guz z policzka pacjenta w 1818 roku. W 1894 roku dr Edward i James Corbett przeprowadzili pierwszą rekonstrukcję nosa. Dziś medycyna estetyczna rozwija się dynamicznie na korzyść pacjentów, mających różne problemy. Jednym z gabinetów, który przeprowadza każdego dnia szereg zabiegów jest Noaclinic.pl.

Historia chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna to specjalność medyczna, która obejmuje operację chirurgiczną zmiany kształtu ciała. Istnieje od ponad 100 lat i przeszedł wiele zmian, aby stać się tym, czym jest dzisiaj. Najwcześniejsze korzenie chirurgii plastycznej sięgają czasów starożytnych, kiedy to lekarze podejmowali niekiedy próby rekonstrukcji nosa, uszu i innych części ciała.

W 1894 roku dr Harold Gillies jako pierwszy użył przeszczepów skóry do celów rekonstrukcyjnych. W 1905 roku dr Francis Derbyshire przeprowadził pierwszą udaną operację rozszczepu wargi przy użyciu tkanki z innej części ciała pacjenta.

Kalendarium ewolucji chirurgii plastycznej

  • Pierwsze odnotowane użycie chirurgii plastycznej miało miejsce na początku XX wieku, kiedy przeszczepy skóry były używane do pokrywania ran twarzy,
  • Chirurgia plastyczna stała się bardziej popularna w latach czterdziestych XX wieku wraz ze wzrostem liczby ofiar II wojny światowej,
  • Pierwszy implant piersi został stworzony w 1962 roku przez dr Franka Gerowa, który użył żelu silikonowego do stworzenia protezy piersi,
  • W latach 80. nastąpił gwałtowny wzrost popularności liposukcji i plastyki brzucha jako sposobu na poprawę wyglądu,
  • W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby zabiegów ukierunkowanych na młodość i modelowanie sylwetki, takich jak lifting twarzy i pośladków.

Jak widać, historia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o możliwości, jakie daje medycyna estetyczna. Nowoczesne gabinety odpowiadają na zapotrzebowanie pacjentów, dostarczając najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązania.