Wiele dokumentów, szczególnie tych potwierdzających tożsamość, musi zawierać nasze zdjęcie. Z reguły dowód osobisty czy paszport wymienia się raz na kilka lat. Dlatego zdjęcia robi się zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Ważne jest również wykonanie odpowiedniego makijażu, który nie tylko podkreśli urodę, ale też spełni pewne wymogi. Najlepiej sprawdzi się makijaż elegancki i stonowany. Co to oznacza i jak go wykonać?

Jakie są wymogi dotyczące makijażu do zdjęć do dokumentów?

Jako że dokumenty tożsamości wymieniamy rzadko, makijaż powinien być jak najbardziej naturalny. Oznacza to, że trzeba zrezygnować z krzykliwych kolorów na oczach czy ustach. Najlepiej, aby makijaż do dowodu najlepiej był elegancki, klasyczny i lekko podkreślający naszą urodę. Wymóg ten ma zapewnić bezproblemowe zidentyfikowanie osoby po zdjęciu, nawet po upływie kilku lat. Ostry makijaż może to znacznie utrudniać.

Zadbaj o wygląd cery

Przygotowując się do zdjęcia służbowego, przede wszystkim warto zadbać o wygląd naszej cery. Oczywiście profesjonalne zakłady fotograficzne mogą wykonać retusz niedoskonałości, ale może on być bardzo delikatny. Dlatego najlepiej dużą uwagę zwrócić na wyrównanie kolorytu odpowiednim makijażem. Warto na cerę nałożyć podkład dobrany do odcienia karnacji. Konieczne jest nałożenie go nie tylko na twarz, ale też szyję i dekolt. W ten sposób uzyskamy jednolity kolor skóry, który nie będzie się odznaczać na zdjęciu. Pamiętajmy też, aby ewentualne cienie pod oczami zamaskować jasnym rozświetlającym korektorem. Dzięki temu na zdjęciu nie będziemy wyglądać na zmęczone. Cały makijaż dobrze jest wykończyć pudrem. Zadbajmy o to, aby był matowy, wtedy nasza skóra nie będzie się świecić we fleszu aparatu. Dobrym sposobem jest również zabranie ze sobą tego kosmetyku i nałożenie go bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia.

Jak pomalować oko?

Zdjęcie do dowodu i makijaż oka to również nie lada wyzwanie. Odpowiednio podkreślone oko dodaje nam pewności siebie, jednak zbyt mocny makijaż nie jest wskazany. Przede wszystkim warto sięgnąć po cienie matowe, bez błyszczących drobinek. Najlepiej sprawdzą się naturalne beże oraz brązy nałożone na ruchomą część powieki. Można również użyć ciemnej kredki, by uwydatnić linię górnych rzęs, jednak wykonana kreska powinna być cienka i delikatna. Rzęsy można oczywiście wytuszować czarną maskarą. Jednak nie nakładajmy jej zbyt dużo, aby nie posklejać rzęs. Makijaż oka wykańczamy podkreśleniem brwi. Tutaj trzeba uważać, aby nie przesadzić z ich konturowaniem, ponieważ uzyskamy sztuczny efekt, który na zdjęciu może być bardzo widoczny. Brwi wystarczy wyczesać oraz podkreślić ich kolor cieniami, kredką bądź specjalnym żelem.

Makijaż ust – jak powinien wyglądać?

Wykonując makijaż do dowodu, trzeba pamiętać też o ustach. Nie można używać wyrazistych kolorów pomadek, takich jak czerwień czy bordo. Lepszym rozwiązaniem jest delikatny błyszczyk zbliżony barwą do naturalnego koloru ust bądź lekko różowy. Ważne, by nie był bardzo błyszczący. Natomiast z konturowania ust powinno się całkowicie zrezygnować, szczególnie jeśli zmienia optycznie kształt naszych ust.

Jeśli zależy nam na ładnych zdjęciach do dowodu oraz innych dokumentów, to warto stosować się do zasady, że makijaż powinien być delikatny i jak najbardziej naturalny. W ten sposób nie tylko wypadniemy korzystnie, ale przede wszystkim zdjęcie będzie odzwierciedlać nasz wygląd. Wszystkie niezbędne kosmetyki do wykonania eleganckiego makijażu do zdjęć znajdziemy w ofercie AVON.