Jeszcze kilka lat temu henna była jednym z najgorętszych trendów kosmetycznych. Kobiety regularnie przyciemniały nią brwi oraz rzęsy. Popularność zdobywały również tatuaże z henny. Chociaż moda na chwilę przygasła, w tym sezonie henna brwi znowu jest jednym z najczęstszych zabiegów. Co wchodzi w skład henny? Jak działa ta substancja? Czy na zabieg przyciemnienia brwi warto umówić się do salonu, czy też możemy wykonać go samodzielnie w domu?

Skąd pochodzi i czym jest henna do brwi?

Henna to naturalny barwnik stosowany do przyciemnienia brwi oraz włosów. Jest wytwarzana z pędów oraz liści lawsonii bezbronnej, czyli rośliny, która występuje w Australii, Afryce oraz w południowej Azji. Naturalna henna ma postać zielonkawego proszku, który pod wpływem wysokiej temperatury oraz kwasów przemienia się w czerwono-pomarańczowy barwnik. Lawsonia osiąga wysokość do 6 metrów i jest stosowana do wytwarzania kosmetyków od ponad 6 tysięcy lat! Oprócz właściwości barwiących, henna brwi wzmacnia cebulki włosów i je pogrubia, dzięki czemu nie powoduje skutków ubocznych.

Jak wygląda zabieg farbowania brwi henną?

Dostępna w sklepach henna kosmetyczna umożliwia łatwą zmianę koloru brwi. Najczęściej spotkamy ją w kilku kolorach: czarnym, brązowym, a nawet grafitowym. Barwnik jest dostępny w formie pasty lub proszku, które należy zmieszać ze specjalnym aktywatorem. Po kilkunastu minutach preparat jest gotowy do użytku i można nałożyć go na brwi.

Efekt, jaki chcemy uzyskać, zależy od czasu trzymania preparatu na włoskach. 5-minutowe farbowanie pozwala na osiągnięcie bardzo delikatnego efektu przyciemniania. Natomiast już 15 minut na brwiach wystarczy, by henna mocno zabarwiła włoski. Przed pierwszym zastosowaniem preparatu warto wykonać próbę uczuleniową, która pozwoli uniknąć alergii skórnej.

Gdzie wykonać zabieg?

Henna brwi to zabieg bezinwazyjny, dlatego bez problemu możesz wykonać go w domu. Jedyne, czego będziesz potrzebować, to dobre lustro, patyczki oraz płatki kosmetyczne i naczynko, w którym zmieszasz hennę. Jeżeli jednak nie jesteś przekonana do samodzielnego farbowania brwi i obawiasz się, że rezultaty mogą być dalekie od oczekiwań, zapisz się na wizytę do salonu. Kosmetyczka dobierze odcień henny i precyzyjnie nałoży preparat na wszystkie włoski. Unikniesz sytuacji, w której jedna brew będzie miała inny odcień niż druga.

Jak długo utrzymują się efekty henny do brwi?

Efekty przyciemniania brwi henną utrzymują się maksymalnie przez około dwa do trzech tygodni, z czego przez pierwszych 10 dni są najmocniejsze. Niestety pomalowane henną włoski stopniowo tracą kolor i powracają do naturalnego odcienia. Jeśli henna była użyta wyłącznie do osiągnięcia delikatnego efektu, jej trwałość może być znacznie krótsza. Rezultaty zabiegu mogą również zależeć od wprawy oraz ogólnej trwałości wybranego preparatu. Z tego względu przy wyborze konkretnego produktu warto postawić na środek o wyższej jakości.

 

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z madlensklep.pl