Pierwsze zmarszczki – w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu – mogą być widoczne już u osób po 30. roku życia. I choć procesów starzenia się skóry nie da się w pełni zatrzymać, to jednak można je spowalniać oraz redukować ich objawy – pozwalają na to zarówno prawidłowa domowa pielęgnacja cery, jak i profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki,
  • jak wybrać dobry krem na pierwsze zmarszczki,
  • jakie zabiegi na pierwsze zmarszczki warto wykonać.

Starzenie się organizmu to proces nieuchronny – jest on uwarunkowany biologicznie oraz w pełni naturalny. Jednak pojawienie się pierwszych objawów starzenia jest już kwestią całkowicie indywidualną i zależną od wielu różnych czynników.

Pierwsze zmarszczki – kiedy się pojawiają i co na to wpływa?

Pierwsze zmarszczki najczęściej pojawiają się u osób po ukończeniu 30. roku życia, choć – jak już wspomniano – jest to kwestia bardzo indywidualna. Mają to wpływ osobnicze predyspozycje genetyczne, zachodzące z wiekiem zmiany hormonalne, ale także stosowana dieta, sposób pielęgnacji, narażenie skóry na ekspozycję na promieniowanie słoneczne oraz palenie papierosów.

Oczywiście nie od razu na skórze tworzą się bardzo mocno widoczne, głębokie bruzdy. Pierwsze zmarszczki pod oczami, wokół ust czy na czole są dość płytkie i związane nie tylko z procesami starzenia, ale także naturalną mimiką twarzy: mówieniem, śmianiem się, ruchami gałek ocznych albo mruganiem powiekami.

Krem na pierwsze zmarszczki – jak wybrać?

Pierwsze objawy starzenia powinny skłonić do zmiany stosowanej dotąd domowej pielęgnacji. Przed 30. rokiem życia jest ona zazwyczaj nastawiona na dogłębne oczyszczanie oraz nawilżanie – gdy pojawią pierwsze zmarszczki na czole lub wokół oczu, do oczyszczania i nawilżania warto również dołączyć regenerację i opóźnianie procesów starzenia.

Jakie składniki powinien więc mieć krem do twarzy lub krem pod oczy na pierwsze zmarszczki? Cenne są oczywiście składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna oraz naturalne olejki, np. jojoba albo makadamia. Ważna jest obecność witamin, zwłaszcza witaminy E, zwanej witaminą młodości, oraz witaminy C, która zwalcza wolne rodniki. Procesy starzenia opóźnia koenzym Q10, zaś skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe wykazuje retinol, czyli jedna z postaci witaminy A.

Co na pierwsze zmarszczki? Profesjonalne zabiegi estetyczne!

Nawet najlepszy krem na pierwsze zmarszczki nie zadziała jednak tak dogłębnie, kompleksowo i skutecznie, jak profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. W klinice Estell w Warszawie w celu zahamowania procesów starzenia i redukcji ich objawów wykonuje się m.in. zabiegi Pelleve oraz Spadeep:

  • Pelleve

Jest to nieinwazyjny lifting, podczas którego wykorzystywane są właściwości fali radiowej o częstotliwości 4 Mhz. Podgrzewa ona skórę do temperatury 65°C, co zarówno stymuluje produkcję nowego kolagenu, jak i powoduje napinanie się i kurczenie już istniejących włókien kolagenowych. Pozwala to na lifting skóry, redukcję zmarszczek, poprawę owalu twarzy oraz uniesienie opadających kącików ust. Dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii 3-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

  • Spadeep

Podczas tego zabiegu wykorzystuje się skoncentrowaną energię cieplną o częstotliwości radiowej. Skierowana na wymagające tego partie skóry pobudza formowanie się nowego kolagenu, stymuluje namnażanie nowych komórek oraz dogłębnie poprawia teksturę skóry. Spadeep pozwala na redukcję drobnych zmarszczek, ujędrnienie skóry oraz wyrównanie jej nierównomiernego kolorytu. Zalecane jest wykonanie serii 4-6 zabiegów raz w tygodniu.

Choć procesów starzenia nie da się zupełnie zatrzymać, to jednak dzięki połączeniu prawidłowej pielęgnacji domowej i profesjonalnych zabiegów estetycznych można je spowalniać. Warto zgłosić się na konsultacje do kliniki Estell, gdzie specjalista przygotuje indywidualny plan dbania o skórę.