Pierwsza Komunia Święta dziecka to ważne wydarzenie przede wszystkim duchowe, któremu jednak towarzyszą również przygotowania czysto praktyczne i pociągające za sobą spore wydatki. Często zaczynają się one już dużo wcześniej, a niektóre sprawy załatwia się nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Oto komunijna checklista – tego nie można pominąć!
Przyjęcie komunijne w lokalu lub w domu
Po uroczystej mszy zaprasza się gości na obiad – może się on odbyć zarówno w domu, jak i w restauracji, ale w tym drugim wypadku koniecznie trzeba lokal zarezerwować wcześniej – nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Podobnie bywa z cateringiem, jeśli przyjmujemy gości w domu – w sezonie komunijnym, szczególnie w mniejszych miasteczkach, nawet z tym może być problem. O czym trzeba pamiętać? – W restauracji mamy zapewnioną obsługę, natomiast w domu musimy sami zadbać o nakrycia i wydanie posiłków – warto już wcześniej znaleźć osobę, która się tym zajmie – dzięki temu unikniemy nerwowej bieganiny i wychłodzonego rosołu.
Stój komunijny dziecka
Większość dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej ma takie same stroje, które wybiera się już we wrześniu lub październiku. Zazwyczaj są one także dość lekkie, więc warto pamiętać o zaopatrzeniu się w wygodną i cieplejszą bieliznę dla dziecka, którą ubierze na ewentualność kiepskiej pogody. Większość rodziców wybiera pod sukienki i alby klasyczne białe podkoszulki, które są niewidoczne, a jednak zapewnią dziecku komfort cieplny, gdy temperatura spadnie niepokojąco nisko. Okazuje się, że w szczycie sezonu komunijnego często jest to towar deficytowy.
Jakie buty na komunie?
Istotnym elementem stroju jest także obuwie. Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca muszą być eleganckie, ale również wygodne. Jakie buty na komunie będą najlepszym wyborem? Oczywiście powinny podobać się dziecku, ale zwróćmy uwagę na ich jakość i rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Pamiętajmy, że dziecko nie będzie ich używać tylko w dniu uroczystości, ale również w trakcie całego białego tygodnia, a następnie także w procesji Bożego Ciała, gdzie nierzadko jest dużo chodzenia. Ciasne i obcierające buty skutecznie odbiorą dziecku przyjemność z tych wydarzeń, a tego na pewno chcemy uniknąć.
Przybranie świecy
Świece dzieci otrzymują wcześniej w czasie przygotowań komunijnych, ale w dniu uroczystości warto pamiętać, że świeca powinna być ładnie ubrana oraz posiadać specjalny okapnik – dzięki temu unikniemy zabrudzenia nie tylko tapicerki w kościele, ale również stroju komunijnego. Zdarza się, że stroiki na świece rodzice zamawiają dla wszystkich dzieci takie same, ale nie zawsze tak jest, warto więc pamiętać również o tym szczególe.
Fryzura
To jasne, że dziecko powinno wyglądać elegancko i dotyczy to także fryzury, jednak zdecydowanie nie warto w tej kwestii przesadzać. Jeśli jednak chcemy skorzystać z usługi profesjonalnego fryzjera, to najlepiej wizytę umówić już wcześniej. Z fryzurą jest podobnie jak z butami – ona także musi być dla dziecka wygodna – dobrze więc przemyślmy kwestie jakie buty na komunie oraz jaka fryzura będą najlepsze.
Najnowsze komentarze