Makijaż jest obecny wśród ludzi od wieków. Na przestrzeni lat miał on różną symbolikę i był używany na różne sposoby przez wiele grup społecznych. Makijaż jest więc stałą częścią kultury człowieka. W dzisiejszych czasach jest on bardzo popularny, co można zauważyć między innymi po ilościach kosmetyków kolorowych, które znajdują się w drogerii. Makijaż jest również tematem przewodnim wielu kanałów i kont na portalach społecznościowych. Jednym z kosmetyków wykorzystywanych do wykonywania makijażu jest baza pod makijaż.

Co daje baza pod makijaż?

Baza pod makijaż to kosmetyk, który może wydawać się dosyć niepozorny i być przez to często pomijanym krokiem w makijażu. Jednakże jest to kosmetyk, który powinien znaleźć się w kosmetyczce wszystkich osób, które kładą duży nacisk zwłaszcza na makijaż twarzy. Główną funkcją bazy pod makijaż jest przede wszystkim przedłużenie trwałości podkładu, ułatwienie jego aplikacji na twarz, jak również bardziej równomierne jego rozłożenie. Wpływa więc mocno na wygląd podkładu, a przez to całego makijażu. Baza pod makijaż może również wpływać na stan cery i sprawiać, że będzie ona na przykład bardziej nawilżona.

Jak dobrać bazę pod makijaż?

Dobra baza pod makijaż to nie tylko jej obiektywne cechy i wartość na rynku. Aby mogła właściwie spełniać swoją funkcję, powinna być jak najlepiej dopasowana do typu cery danej osoby. To bardzo ważne, by na początku zastanowić się nad tym, jakie mamy oczekiwania w stosunku do bazy, jakie zadania powinna ona spełniać dla nas w największym stopniu, a także zwrócić uwagę na jej skład. Niektóre składniki baz mogą być dla pewnych typów cer niewskazane, dlatego warto zwrócić na ten aspekt uwagę. Można sprawdzić także recenzje bazy, nie tylko te pisane w sklepach internetowych, ale również te w formie nagrań na Youtube.

Rodzaje baz pod makijaż

Na rynku istnieje wiele rodzajów baz pod makijaż, które oprócz swoich głównych funkcji spełniać mogą także bardziej indywidualne oczekiwania, dostosowane do osobistych preferencji i potrzeb cery. Baza może być nawilżająca. Swoją konsystencją przypomina wtedy krem i jest często wybierana przez posiadaczki cer suchych. Baza może być również rozświetlająca. Może być ona nakładana nie tylko pod podkład, ale również z nim mieszana. Taka baza sprawdzi się zwłaszcza osobom lubiącym świetliste wykończenie makijażu. Istnieją również bazy silikonowe. Taki typ baz wybierany jest zwłaszcza przez posiadaczki rozszerzonych porów, które towarzyszą głównie cerom mieszanym i tłustym. Do takiego typu cery pasuje również baza matująca, która pomaga kontrolować poziom wydzielanego sebum, co wpływa również na długość trwałości makijażu.

Baza pod makijaż – jak używać?

Baza pod makijaż używana być może na dwa główne sposoby. Pierwszym z nich jest nałożenie jej jako pierwszego kroku w makijażu twarzy, przed podkładem. Bazę, szczególnie o wykończeniu rozświetlającym, można również pomieszać na przykład z bardzo kryjącym i ciężkim podkładem, aby nieco zmienić jego konsystencję. Należy pamiętać o tym, aby nie nakładać zbyt dużo tego kosmetyku, gdyż niektóre typy baz mają tendencję do rolowania się. Jej ilość powinna sprzyjać wyglądowi całego makijażu twarzy.

Baza pod makijaż to taki typ kosmetyku, który z pewnością warto mieć w swojej kosmetyczce, zwłaszcza, jeśli wykonujemy często pełny i ciężki makijaż, a także gdy jest on naszą pasją lub pracą. Wygląd cery i podkładu to kluczowe elementy, które w znacznym stopniu determinują to, jak będzie wyglądał cały makijaż.