Wystarczy kilka kropel, aby odczuć ich korzystne działanie. Ich woń jest znacznie silniejsza od samej rośliny, z której są pozyskane. Mowa oczywiście o olejkach eterycznych. Jakie właściwości mają, jak wybrać ten odpowiedni i samodzielnie przeprowadzić aromaterapię w domu?
Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to naturalne, ciekłe substancje o zawartości wielu związków. Pozyskuje się je z praktycznie każdej części rośliny – korzenia, liści, kwiatów, owoców, kory. W zależności od dalszego wykorzystywania, różni się sposób pozyskania olejku. Najpopularniejszą metodą jest destylacja lub hydrodestylacja z suszonych lub świeżych roślin.
Aromaterapia bazuje właśnie na wykorzystaniu olejków eterycznych. Można definiować ją jako leczenie zapachem. Już tysiące lat temu ludzie docenili dobrodziejstwo pachnących substancji – słoiki pełne olejków zostawiano w grobowcach i wyceniano drożej niż złoto.
Terapia olejkami eterycznymi stanowi alternatywne uzupełnienie normalnych terapii. Narodowe Stowarzyszenie Holistycznej Aromaterapii określa ją jako ,,zastosowanie terapeutyczne lub zastosowanie medyczne substancji aromatycznych do holistycznego leczenia’’.
Rodzaje olejków eterycznych
Olejki eteryczne możemy podzielić na kilka rodzajów.
- Olejki zapachowe – często kuszą nas na sklepowych półkach, a z olejkami eterycznymi nie wiele mają wspólnego. To substancje pięknie pachnące, ale najczęściej pozyskane sztucznie, więc absolutnie nienaturalne. Oprócz przyjemnej woni nie będą miały żadnych innych właściwości.
- Olejki eteryczne naturalne – to olejki pozyskiwane z naturalnych substancji. Sprawdzają się przy aromaterapii – jeżeli produkowane są w odpowiednich warunkach i odpowiednio przechowywane, oraz jako skład produktów kosmetycznych.
- Olejki eteryczne naturalne klasy terapeutycznej – dokładnie sprawdzane i idealne do aromaterapii. Ich cena jest wyższa, ale są dokładnie testowane na zawartość substancji aktywnych.
- Olejki do masażu – olejki naturalne rozpuszczane w oleju bazowym, np. w słonecznikowym.
Zastosowanie i właściwości olejków eterycznych
Olejki eteryczne wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Stosowane są przy:
- Aromaterapii (np. w specjalnym kominku, w formie okładów, skropionej pościeli)
- Masażu
- Inhalacji
- W gorącej kąpieli
Należy pamiętać, że olejek zawsze trzeba przetestować najpierw na niewielkim kawałku skóry, aby sprawdzić czy nie będzie nas uczulał.
Inny olejek będzie posiadał inne właściwości. Dlatego aromaterapia ma naprawdę bardzo szeroki wachlarz zastosowań.
Terapia olejkami przynosi ulgę w bólach, np. głowy, pleców czy menstruacyjnych. Potrafi również uwolnić od problemu zatkanego nosa i ciężkiego oddychania.
Na pobudzenie i dobry nastrój wykorzystuje się olejki z cytrusów – pomarańczy, cytryn itd.
Olejki wykazują również szereg innych właściwości. M.in. działają:
- antyseptycznie wobec grzybów pleśniowych, pierwotniaków i drożdży
- wykrztuśnie – olejek drażni błonę śluzową oskrzeli, a to powoduje zwiększenie wydzielania śluzu
- diuretycznie, czyli zwiększają wydzielanie moczu
- uspokajająco
- nasennie
- przeciwwymiotnie
Jaki olejek wybrać?
Wybór olejków eterycznych jest ogromny. Aby podjąć odpowiednią decyzję, należy zdefiniować nasz problem i dobrać olejek, który pozwoli go zwalczyć. Oto kilka rodzajów olejków i ich zastosowania.
Olejek eukaliptusowy
Działa przeciwzapalanie i antybakteryjnie. Wspomaga leczenie przeziębień, łagodzi bóle mięśniowe i reumatyczne, a także ukąszenia owadów.
Olejek sosnowy
Działa relaksacyjnie, łagodzi stany depresyjne i wykazuje właściwości antybakteryjne.
Olejek lawendowy
Przyspiesza gojenie się ran i podrażnień skóry. Zmniejsza również bezsenność i napięcie nerwowe.
Olejek pomarańczowy
Wspomaga pozytywne myślenie, działa tonizująco i przeciwtrądzikowo. Można stosować go do niwelowania cellulitu.
Olejek złodziei
Ta unikalna mieszanka olejków stosowana jest na poprawę zapachu i mikroklimatu pomieszczeń. Działa odstraszająco na owady i pobudza odporność w sezonach wzmożonej infekcji.
Czym kierować się podczas zakupu olejku eterycznego?
Bardzo łatwo kupić olejek, który nie będzie miał za dużo wspólnego z aromaterapią. Dlatego podczas wybierania musimy pamiętać o kilku rzeczach.
- Cena – jest dużym wyznacznikiem jakości olejku eterycznego. Dobry olejek nie będzie kosztował kilku złotych. Podrabiana mieszanka – tak.
- Na etykiecie szukamy jasnej deklaracji – olejek naturalny.
- Olejek powinien posiadać certyfikat
- Nazwa importera i producenta na etykiecie
Ogólnie przy wyborze olejku eterycznego, który sprawdzi się przy aromaterapii, pamiętamy, że im więcej informacji, tym lepiej. W ofercie drogerii internetowej Olmed znajdziecie szeroki wybór olejków od renomowanych producentów i o pewnym składzie.
Najnowsze komentarze