Panie uwielbiają produkty, które można określić mianem „kosmetycznych cudów”. Przez wiele z nich retinol jest uznawany właśnie za substancję wspomagającą pozytywne działanie kosmetyku na naszą cerę. Chętnie używają zwłaszcza kremu pod oczy i serum z retinolem.

Czym właściwie jest retinol? To inaczej czysta forma witaminy A, działa przeciwstarzeniowo i stymuluje komórki do odnowy. Jest chętnie stosowany w kosmetykach, ponieważ został przebadany i poddany wielu testom alergicznym, więc nie powinien uczulać. Zanim sięgniesz po kosmetyki z retinolem, co właściwie powinnaś o nim wiedzieć?

Oto 6 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o retinolu

– Do jakiego typu cery przeznaczone są kosmetyki z retinolem?

Retinol nie powinien uczulać, ale może nieco podrażnić skórę, zwłaszcza jeśli jest ona wrażliwa. Więc stosując preparaty z retinolem, musimy robić to z głową i nie zawyżać dawek, które są wskazane dla danego typu cery, a taka informacja na pewno będzie umieszczona na opakowaniu bądź ulotce. Krem z retinolem jest dobrym rozwiązaniem dla osób, których skóra ma niejednolity kolor i pojawiają się na niej nieestetyczne przebarwienia. Jednak przede wszystkim kosmetyki z retinolem wykorzystywane są do terapii przeciwzmarszczkowej (dobrą opinią cieszy się Avon Anew Przeciwzmarszczkowe serum z retinolem). Pomóc może dobre serum z retinolem, ale musi być stosowane w odpowiednim stężeniu.

– Retinol świetnie działa na przebarwienia

Kosmetyki z retinolem, zwłaszcza kremy pod oczy z retinolem, idealnie nadają się do skóry z przebarwieniami. Dlaczego? Ponieważ wykazują działanie złuszczające i wstrzymujące aktywność komórek pigmentowych produkujących barwnik skóry odpowiedzialny za jej ciemniejszy kolor – np. pojawianie się tzw. sińców pod oczami. Terapia dobrym serum z retinolem korzystnie wpływa na wszelkie typy przebarwień, nawet te, które powstają na cerze trądzikowej i bywają trudne do zniwelowania. Dobre serum z retinolem dodatkowo złuszcza zrogowaciały naskórek i poprawia ukrwienie skóry, która staje się bardziej dotleniona i odporna np. na efekty działania promieniowania UV.

Retinol poprawia elastyczność skóry

Działanie retinolu jest dość szerokie i nie odnosi się tylko do hamowania procesów starzenia skóry. Retinol jako substancja zawarta w wielu kosmetykach zwiększa też aktywność enzymatyczną i ujednolica rogowacenie skóry, czyli przyspiesza proces tworzenia nowych komórek. W efekcie poprawia jakość skóry, zapobiega i leczy zmarszczki, poprawia elastyczność skóry i odwraca skutki fotostarzenia.

– Kuracja kosmetykami z retinolem daje niesamowite efekty

By zauważyć pozytywne aspekty kuracji retinolem, potrzeba kilku tygodni, efekty nie pojawią się po kilku dniach stosowania np. serum z retinolem. Nie wolno też przerywać procesu kuracji retinolem, ponieważ zaprzepaścimy pozytywne skutki, które według wielu opinii kosmetologów mogą pojawić się nawet do pół roku od stosowania preparatów z retinolem. Wygląd naszej cery na pewno się poprawi, ale potrzeba na to czasu!

Retinol nie dla kobiet w ciąży i karmiących

Retinol zawarty w kosmetykach może przenikać do krwiobiegu matki, doprowadzając tym samym do nadmiaru witaminy A w jej organizmie. A to może skutkować wadami wrodzonymi u dziecka. Dlatego w okresie ciąży i laktacji lepiej zrezygnować z kosmetyków z retinolem.

– Lepiej stosować kosmetyki z retinolem na noc

Wiele badań naukowych potwierdza tezę o słuszności stosowania preparatów z retinolem na noc. Dlaczego? Ponieważ substancja bywa fototoksyczna, czyli nie przepada za słońcem. A jeśli zdecydujesz się na stosowanie kosmetyków z retinolem za dnia, to koniecznie z ochroną UV, minimum SPF30.