Kształtne i silne uda to prawdziwa ozdoba kobiecej sylwetki. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet spędza mnóstwo czasu na treningu tej właśnie części ciała. Trzeba jednak wiedzieć, jakie ćwiczenia na uda są najbardziej skuteczne i efektywne. Odpowiednie zaplanowanie treningów to prosta droga do sukcesu. Oto cztery ćwiczenia, które przyczyniają się do wzmocnienia ud.

W jaki sposób ćwiczyć uda?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że skupianie się podczas treningu na jednej, wybranej partii ciała jest sporym błędem. Dlatego też trening, który ma za zadanie wzmocnienie mięśni ud, powinien być jedynie częścią ogólnej aktywności obejmującej ćwiczenia cardio. Wystarczy zapytać o zdanie dietetyków, by przekonać się, że wyrzeźbienie i wzmocnienie wyłącznie jednej części ciała jest zwyczajnie niemożliwe. Dlatego też skupienie się w trakcie ćwiczeń na samych udach to błąd, który z pewnością nie sprawi, że same uda staną się szczupłe i mocne.

Planując trening mięśni ud, trzeba wziąć pod uwagę budowę mięśni, które się na nie składają. Bardzo ciekawe i spektakularne efekty przynosi połączenie treningu na mięśnie ud z ćwiczeniami na pośladki. Kobiety, które chcą spalić z ud nieco tłuszczu, powinny zdecydować się na intensywny trening cardio – aerobik, bieganie czy też pływanie. Nie bez znaczenia jest również regularność i czas trwania treningów – najlepiej wykonywać je co drugi dzień, dając organizmowi czas na regenerację.

4 ćwiczenia na mocne uda

Pierwszym z ćwiczeń, które na pewno warto wykonywać, marząc o silnych i mocnych udach, są klasyczne przysiady. Bardzo często są one proponowane przez profesjonalnych trenerów, którzy wiedzą, w jaki sposób prawidłowo je wykonywać. Przysiady angażują wszystkie mięśnie kończyn dolnych, a także mięśnie pośladków. Dzięki regularnemu wykonywaniu przysiadów można ujędrnić i wyszczuplić całe ciało. Nie wolno zapominać o prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń, która jest bardzo ważna.

Kolejnym z ćwiczeń, na które warto zwrócić uwagę, jest mostek. Polega on na unoszeniu miednicy do góry podczas leżenia na macie. Mostek angażuje do pracy mięśnie pośladków i ud. Bardzo ważne, by ćwiczenie powtarzać kilkanaście razy w trzech seriach.

Osoby, które regularnie bywają na siłowni, mogą także wykonywać martwy ciąg. Jest to jedno z najbardziej znanych ćwiczeń, jeśli chodzi o wzmocnienie dolnych partii ciała. Polega on na podnoszeniu ciężarów, przy zachowaniu jednocześnie prawidłowej pozycji ciała. Dla najlepszych efektów ćwiczenie powinno być powtarzane w kilku seriach po przynajmniej kilkanaście razy.

Jeśli chodzi o mniej dynamiczne ćwiczenia na mięśnie ud, to doskonale sprawdza się dynamiczne wznoszenie nóg przy leżeniu bokiem na macie. Jest to ćwiczenie, które może nie należy do szczególnie męczących, jednak po pewnym czasie przynosi naprawdę spektakularne efekty.

Podsumowując, jest wiele rodzajów ćwiczeń na mocne uda. Należy jedynie pamiętać o tym, by w czasie ich wykonywania zadbać o swoje bezpieczeństwo – odpowiednie buty na siłownię damskie, niegazowana woda do picia, a także – dbałość o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń.