Nauczone doświadczeniem pamiętamy o codziennej pielęgnacji, dbamy o to, żeby zmywać makijaż, dokładnie oczyszczać skórę każdego dnia. Często zapominamy jednak o prostej czynności, która może w znaczącym stopniu wpłynąć na kondycję naszej skóry, wywołać uczulenia, podrażnienia, a nawet niekiedy stany zapalne. O co chodzi? Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy jak wiele bakterii znajduje się na akcesoriach kosmetycznych, których używamy każdego dnia. Jak o nie dbać, żeby służyły nam długo i były bezpieczne dla naszego zdrowia?

Poniżej przedstawiamy 10 przedmiotów, których używamy na co dzień, a często zapominamy o regularnym ich czyszczeniu.

1. Pędzle do makijażu

Używamy ich każdego dnia, aplikując pudrym, róże, bronzery lub cienie do powiek na naszą twarz. Bezwzględnie trzeba pamiętać o myciu pędzli. Powinno się je myć przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli jednak mamy skórę wrażliwą lub z tendencją do podrażnień, zaleca się czyszczenie po każdym użyciu. Jak to zrobić? Do miseczki należy wlać letnią wodę z kilkoma kroplami płynu antybakteryjnego, szamponu dla dzieci. Zanurzamy w niej włosie pędzla i mieszamy. Po chwili spłukujemy. W przypadku gdy pędzel był bardzo zabrudzony, czynność należy powtórzyć. Pędzel suszymy w pozycji poziomej tak, żeby nie dotykał włosiem do ręcznika czy innych przedmiotów.

2. Gąbki do pudru i podkładów

Drugim akcesorium, które niektóre panie stosują do aplikowania pudru lub ciekłych podkładów na twarz są gąbki. Aby je wyczyścić należy zamoczyć je w letniej wodzie z dodatkiem żelu antybakteryjnego lub szamponu dla dzieci. Można dla lepszego doczyszczenia dognieść ją w wodzie palcami. Następnie płuczemy pod ciepłą wodą i zostawiamy na ręczniku papierowym do wyschnięcia.

3. Strugaczka do kredki do oczu

Najczęściej to o niej zapominamy. Jeśli Twoja strugaczka do kredki do oczu jest mocno zabrudzona, należy najpierw patyczkiem lub wykałaczką wyjąć nadmiar pozostałej kredki. Następnie z pomocą szczoteczki dokładnie czyścimy całość. Dla zachowania przedmiotu w dobrym stanie, należy czyścić ją po każdym użyciu.

4. Szczotki do włosów i grzebienie

Po każdym użyciu należy usunąć wszystkie włosy, które zostały między zębami szczotki lub grzebienia. Raz w tygodniu należy namoczyć ją w ciepłej wodzie, a później dokładnie umyć.

5. Maszynka do golenia

Maszynki po użyciu dokładnie płuczemy pod strumieniem bieżącej wody, następnie osuszamy i dezynfekujemy spirytusem salicylowym. Po całkowitym wyschnięciu chowamy do etui.

6. Szczoteczka do zębów

Zawsze po umyciu zębów szczotkę należy dokładnie wymyć z resztek pasty. Należy ją wymieniać co około 2 miesiące.

7. Cążki i nożyczki

Najlepiej po każdym użyciu je zdezynfekować. Jeśli zebrał się na nich brud, trzeba je umyć w ciepłej wodzie z mydlinami i dokładnie osuszyć.

8. Pilniki do paznokci

Na nich gromadzi się olbrzymia ilość brudu i startych fragmentów paznokci. Dlatego po każdym użyciu należy je myć w wodzie z mydlinami, dokładnie osuszać, a następnie dezynfekować.

9. Pęsety i zalotki

Czyści się je bardzo podobnie do wcześniej omówionych pilników. Jako że mają kontakt z twarzą po dezynfekcji należy je raz jeszcze opłukać i zostawić do wyschnięcia.

10. Opaski do włosów

Często korzysta się z nich podczas zabiegów kosmetycznych czy aplikacji makijażu. Nie można zapominać o tym, żeby regularnie prać je w pralce.