Bezsenność to dolegliwość, która dotyka większość z nas. Czasami jest to przygodne – mamy okres w którym nie możemy zasnąć, ze względu na stres w pracy lub nocne zmiany. Czasami jednak staje się to bezsenność przewlekła, która dotyka nas na dłuższy czas.
Leczenie bywa wtedy bardzo kosztowne. Dlatego lepiej zapobiegać bezsenności. Tylko w jaki sposób?

Bezsenność zapobieganie poprzez wyeliminowanie złych nawyków

Częstym powodem bezsenności są nasze złe nawyki. Najczęściej skutkiem tego jest bezsenność, której łatwo możemy się pozbyć eliminując je. Te działania również zapobiegają pojawieniu się bezsenności na wielu podłożach w przyszłości.
Po pierwsze, odłożyć telefony, laptop, czy nie oglądać telewizji na godzinę przed snem . Co to powoduje? Ekrany emitują niebieskim światłem, które zaburza sen. Poza tym rozpoczęcie oglądanie czegoś, może spowodować, że wciągniemy się i zaczniemy przerzucać kanały zamiast się wyspać.
Po drugie, przed snem powinniśmy unikać bodźców pobudzających , czyli picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, podjadania czy rozpoczynania emocjonujących konwersacji. Utrudni to wyciszenie się i bezproblemowe pójście spać.
Po trzecie, regularne wietrzenie sypialni i pościeli . Jeśli w pokoju panuje temperatura trochę niższa jak 20 stopni lepiej uśniemy. Świeża, wywietrzona pościel, również lepiej “utuli nas do snu”.
Po czwarte, więcej ćwiczyć . Aktywność fizyczna nie tylko pomaga na odchudzanie. Przebywanie na świeżym powietrzu i ćwiczenia sprawiają, że jesteśmy lepiej dotlenieni i ogólnie rozluźnieni. Dzięki czemu lepiej się nam śpi.

Bezsenność zapobieganie przez nowe nawyki

Poprawa starych nawyków znacznie poprawia nasz sen. Jednak największe skutki osiągniemy wprowadzając kilka nowych.
Między innymi możemy zacząć regularnie kłaść się spać aby wyrobić nawyk, że o danej godzinie idziemy spać i się wysypiamy.
Kolejnym dobrym nawykiem będzie unikanie drzemek w ciągu dnia, a wieczorem zmuszanie się do snu. Oczywiście – są dni, podczas których drzemka działa orzeźwiająco i jest wskazana. Jednak, jeśl to nasza codzienność nie jest to dobry znak.
Najważniejszym sposobem na zapobieganie stresu jest jednak łagodzenie lub eliminowanie stresu . Wydaje się to niemożliwe w obecnym świecie i przy tym tempie życia, jednak jest to możliwe. Łagodzenie stresu może odbywać się poprzez picie ziół o uspokajającym działaniu – rumianek, melisa; odpowiednim planowaniu, dzięki któremu ograniczmy stresujące sytuacje i działanie pod naciskiem czasu, psychoterapia lub przyjmowanie środków uspokajających – najlepiej pod okiem lekarza.
Warto w tym temacie zainteresować się również yogą, czy muzykoterapią i aromaterapią.